Střet se zvěří je čtvrtou nejčastější příčinou nehody v Česku! Říjen je jedním z nejvíce rizikových měsíců!

Datum: 16.9.2016; 15:55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Každá desátá nehoda v Česku je způsobena střetem se zvěří, na Vysočině dokonce každá pátá!

 

V roce 2014 bylo v celé České republice celkem evidováno 86 tisíc dopravních nehod, z toho bylo 7846 způsobeno střetem se zvěří, tedy 9,1% všech nehod. Pokud do celostátního průměru nebudeme počítat hlavní město, pak se jedná o 11,6% všech nehod způsobených srážkou se zvěří. Průměrná škoda byla 34 tisíc korun na jednu nehodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Srážka hrozí nejvíce večer a při svítání. Nejvíce kritickými měsíci jsou Říjen a Duben.

 

Nejvíce střet se zvěří hrozí od večerních hodin do svítání. Nejvíce kritická je pak doba těsně po půlnoci. Nejen, že je v této době zvěř více aktivní, ale také je těžší zvěř zahlédnout včas a tím zabránit nehodě. Zajímavostí je také to, že v nočních hodinách dochází k oslnění zvěře, která na takové oslnění reaguji tím, že „ztuhne“. Pokud v noci na silnici překvapíte srnu či divočáka, je větší pravděpodobnost, že zůstane nehybně stát na silnici.

 

V takových případech odborníci doporučují ztlumit světla, díky čemuž zvíře ze silnice odběhne. Ztlumení světel není však vždy možné, pokud nás zvíře překvapí, jednoduše tento manévr v rychlosti nestihneme. Můžeme však tímto způsobem zabránit srážce, jedeme-li na rovném úseku a zvíře vidíme dostatečně dopředu.

 

Jak již bylo řečeno, na podzim a na jaře dochází ke skokovému nárůstu srážek se zvěří. Na podzim dochází k migraci zvěře, protože jejich dosavadní úkryty v polích po žních zmizeli a zvěř se přesouvá na jiná místa, případně migruje kvůli páření. Jedná se především o období od poloviny září do listopadu. V zimních měsících můžeme zase očekávat především vysokou zvěř, jak se „pase“ na posolené silnici. Posypovou sůl totiž zvěř s oblibou olizuje ze silnice. Na jaře se skokově zvyšuje množství srážek se zvěří z důvodu změny času. V tomto případě jde především o období od dubna do června.

 

 

Jestliže nestihnete vozidlo zastavit, je lepší zvíře srazit než se mu pokusit vyhnout

 

„Pokud je střetnutí se zvířetem nevyhnutelné, je doporučováno intenzivně brzdit a snažit se udržet vozidlo v přímém směru. Podle testů, které provedl německý autoklub ADAC, je totiž mnohem bezpečnější přímý střet se zvířetem než snaha o vyhnutí se. Moderní vozy jsou konstruovány především na možnost čelního střetu a při snaze o vyhnutí se může dojít ke smyku a poté k nekontrolovanému nárazu například do stromu, nebo dalších překážek na silnici z bočního směru apod., což může mít mnohem horší následky než přímý střet se zvířetem.

 

Podle již zmíněných testů ADAC, kde vozidlo naráželo do figuríny odpovídající stavbou i hmotností skutečnému zvířeti, intenzivní brzdění sníží rychlost a přímý náraz sice pravděpodobně automobil značně poškodí, ale díky konstrukci vozu je posádka dostatečně ochráněna.“ Uvádí server BESIP.cz

 

 

Srážka s divočákem jako náraz do nákladního vozidla

 

Jak může být srážka se zvířetem nebezpečná, svědčí fakt, že při srážce s divočákem v rychlosti 80 Km/h má náraz podobné následky jako náraz do nákladního auta. Váha divočáka při jeho hmotnosti a rychlosti vozidla při nárazu odpovídá totiž neuvěřitelným 3,5 tunám.

 

 

Po srážce se zvířetem musíte vždy informovat Policii ČR!

 

Pokud se Vám již stane, že se srazíte se zvířetem, je Vaší povinností informovat o tom Policii ČR a to i v případě, kdy nedojde ke škodě vyšší než 100.000,- jak je tomu jinak běžné při nehodě. V žádném případě si pak nesmíte zvíře z místa srážky odvézt. Podle zákona byste se tak totiž dopustili trestného činu pytláctví! V případě, že byste chtěli škodu zaplatit po pojišťovně, tak potvrzení od Policie bude pojišťovna jistě vyžadovat a bez něj Vám škodu pojišťovna nezaplatí!

 

 

Kdo zaplatí škodu na vozidle po srážce se zvířetem?

 

Při střetu se zvířetem musíme rozlišit, zad se jedná o divokou zvěř nebo domácí či hospodářské zvíře. Jestliže jde o divokou zvěř, tak ta má ze zákona status tzv. „věc nikoho“ a škodu vzniklou po takové srážce můžete krýt pouze havarijním pojištěním nebo připojištěním střetu se zvěří, které si sjednáte u své pojišťovny k povinnému ručení.

 

Pokud se jedná o domácí či hospodářské zvíře (pes, kůň, kráva,…), pak za něj nese odpovědnost jeho majitel. Podaří-li se Vám majitele takového zvířete dohledat (např.: čip, známka,…) má povinnost Vám vzniklou škodu uhradit majitel zvířete.

 

 

Co vše zajistit, aby mi pojišťovna škodu uhradila?

 

Jestliže máte sjednáno havarijní pojištění (POZOR! Musíte mít riziko havárie) nebo alespoň připojištění střetu se zvěří, pak kromě nahlášení Policii ČR doporučujeme zajistit fotodokumentaci místa nehody. Při dnešních mobilních telefonech není problém cokoliv zdokumentovat, pokud však potřebujete, můžete využít také asistenční služby, která Vám může s dokumentací přijet pomoci.

 

Neváhejte škodu zdokumentovat a nahlásit Policii i v případě, kdy zvíře z místa srážky uteče. I v takovém Vám pojišťovna škodu uhradí a případné následky srážky se mohou projevit až po pár ujetých kilometrech!

 

 

 

 

ZAJÍMÁ VÁS JAKÉ POJIŠŤOVNY A ZA JAKÝCH PODMÍNEK VÁS POJISTÍ PROTI SRÁŽCE SE ZVĚŘÍ?

 

KLIKNĚTE ZDE A PODÍVEJTE SE NA PODROBNOU ANALÝZU!

 

 

 

Autor: Jiří Pěnčík

 

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON:  776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz