Slovník pojmů - co znamená v pojištění


Na této stránce najdete všechny potřebné informace o výrazech a pojmech, se kterými se u pojištění můžete setkat a které Vám pomohou lépe pochopit vlastnosti jednotlivých pojistných produktů tak, abyste je lépe pochopili.

 • Neživotní pojištění

  Pojištění dělíme na ŽIVOTNÍ a NEŽIVOTNÍ.

   

  Neživotní pojištění pak označuje takový typ pojištění, u kterého není jisté, zda škoda někdy vůbec nastane. Například nelze s určitostí říci, zda Váš dům někdy vyhoří, zda s Vaším autem někdy budete bourat, zda si někdy zlomíte nohu a podobně.

   

  Neživotním pojištěním označujeme tedy například:

  - Pojištění majetku (Pojištění domácnosti a nemovitosti)

  - Pojištění vozidel (Povinné ručení a Havarijní pojištění)

  - Pojištění Odpovědnosti

  - Úrazové pojištění

  - Cestovní pojištění

  - Pojištění právní ochrany

  - A další typy pojištění...

   

   

 • Obnosové pojištění

  Pojištění dělíme na ŠKODOVÉ a OBNOSOVÉ.

   

  Obnosové pojištění znamená, že v případě pojistné události pojišťovna vyplatí poškozenému předem dohodnutou výši škody. Běžně je obnosovým pojištěním životní pojištění nebo úrazové pojištění.

   

  Vzhledem k tomu, že bolest způsobenou zlomeninou nohy případně hodnotu lidského života nelze přesně vyčíslit, tak si sami určíte kolik v případě zlomeniny  případě smrti chcete od pojišťovny dostat a podle zvoleného limitu pojišťovna vypočítá cenu pojistného. Někdy se pro případ smrti pojistní na 100.000,- jako rezervu na případný pohřeb, jiný se pojistní na 4 miliony, aby manželka mohla případně doplatit hypotéku na dům, kterou by nebyla schopna sama splácet.

   

  Předpokládá se, že si "neuříznete" nohu jen proto, abyste dostali určitý obnos peněz. I to se samozřejmě občas děje, proto bývá součástí výluk zranění, které si prokazatelně způsobíte úmyslně.

   

 • Škodové pojištění

  Pojištění dělíme na ŠKODOVÉ a OBNOSOVÉ.

   

  Škodové pojištění znamená, že v případě pojistné události pojišťovna může vyplatit poškozenému pouze skutečnou výši škody, která je vyčíslitelná. Běžně jsou škodová pojištění například pojištění majetku, vozidel, odpovědnosti a podobně.

   

  Když při nehodě způsobíte totální škodu vozidla, lze přesně vyčíslit, jakou hodnotu dané vozidlo má a kolik peněz potřebujete na pořízení stejného vozidla. Důvodem je předcházení nedovolenému obohacování a pojistným podvodům. Kdybyste si mohli například starého trabanta v hodnotě 5.000,- korun pojistit na 5.000.000 milionů, velmi rádi byste jej druhý den zničili.

   

  Z toho důvodu musíte pojišťovně nahlásit, zda jste vzniklou škodu neuplatnili již u jiné pojišťovny. Nemůže se proto stát, že si jedno vozidlo v hodnotě 300.000,- pojistíte u 4 různých pojišťoven a při zničení od každé dostanete celkem 1.2 milionu. Pojišťovny v součtu mohou vyplatit maximální reálnou vzniklou škodu. Běžnou praxí je, že si škodu rovnoměrně rozdělí a každá by Vám vyplatila 75.000,- (4x75.000 = 300.000,-).

   

 • Životní pojištění

Nejnovější články:

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON: 776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz