Povinné ručení

Havarijní pojištění

Sjednat pojištění vozidla online

Články

Recenze

Jak zjistím svůj Bonus/Malus online? Spočítejte si jej hned nyní.


Systém Bonus/Malus se používá u pojištění vozidel a jeho cílem je sledovat nehodovost majitelů vozidel v silničním provozu... Čtěte více...

16.

KVĚ

Nejlevnější

povinné ručení

3 minuty a porovnání všech pojišťoven máte jako na dlani...

REKLAMA

Autem na dovolenou? Sleva 25% na asistenční služby Auto Care již od 352,-Kč

Europ Assitance vznikla již v roce 1963 ve Francii a během posledních 50 let se stala celosvětovou skupinou s více než 300 miliony klientů. V České republice působí od roku 2001... Čtěte více...

26.

ČER

Recenze: Cestovní pojištění AXA s exkluzivní 50% slevou!


Zvažujete, jaké cestovní pojištění na svou dovolenou si sjednáte? Které je dobré a přitom levné? Právě pro Vás je tato recenze o cestovním pojištění AXA s 50% slevou!... Čtěte více...

3.

ÚNO

REKLAMA

Rakousko: Jedeme na hory autem. Základní informace před cestou, které oceníte.

Aktualizace: 26.06.2018; 00:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hurá! Je to tady! Možná i Vy se s rodinou či s přáteli těšíte na zasněžené Rakouské Alpy, či jiné zákoutí této malebné země. Rakousko je nádherná a úžasná země a proto si zaslouží Vaše cesta důkladnou přípravu. Připravili jsme pro Vás za pomoci informací od Ministerstva zahraničí, Zdravotních pojišťoven a přímo Rakouských moto klubů to nejdůležitější, co byste o této překrásné zemi měli vědět. Protože, ono se to sice vždycky nějak udělá, ale vhodné informace Vám to nejen nastalé potíže mohou vyřešit mnohem snadněji, rychleji a bez stresu. Dokážou Vám také zachránit dovolenou a často také nemalé finanční prostředky.

 

Takže, jaká je povinná výbava? Základní silniční pravidla? Na co musíte myslet, když cestujete s dětmi a co dělat když uvíznete někde v horách? O tom je následující článek.

 

 

 

 

Dítě musí mít vlastní cestovní doklad!

 

Dospělé osobě stačí pro cestu do Rakouska doklad totožnosti, například Občanský průkaz. Pokud však s Vámi cestují také Vaše děti, které Občanský průkaz ještě nevlastní, pak musí mít vlastní cestovní doklad (cestovní pas) a to i v případě, že dítě máte zapsané ve svém Občanském průkaze.

 

Pokud cestujete autem, pak mějte u sebe další, následující doklady:

 

- Řidičský průkaz

- Technický průkaz od vozidla

- Zelenou kartu o sjednaném povinném ručení (doporučujeme mít u sebe i kopii, protože v případě nehody Vám ji policie nejspíš zabaví)

- Pokud máte vozidlo zapůjčeno, pak rozhodně mějte prohlášení vlastníka, že Vám vozidlo zapůjčil (ideálně v NJ nebo AJ)
 
(Důležité)

- Evropský formulář dopravní nehody, který si můžete stáhnout zde (Doporučené)

 

 

 

Zimní pneumatiky a povinnost mít ve vozidle sněhové řetězy?

 

Od 1.Listopadu do 15.dubna musíte mít v Rakousku na všech kolech vozidla nazuty zimní pneumatiky. Tato povinnost však platí pouze v případě, že na silnici panují nepříznivé podmínky, tj. souvislá vrstva sněhu nebo námrazy, či rozbředlý sníh. Případně lze použít také celoroční pneumatiky (označení M+S) s hloubkou dezénu min. 4 mm.

 

Sněhové řetězy nejsou povinnou výbavou vozidla. V poslední době se v médiích objevují články, které tvrdí, že sněhové řetězy musíte mít vždy ve vozidle, ale není to tak. V Rakousku, podobně jako v Česku, je povinnost sněhových řetězů pouze tam, kde to vyžaduje dopravní značka a alespoň na hnací nápravě. Bez ohledu na to, že nejde o striktně povinnou výbavu vozidla, tak doporučujeme si sněhové řetězy při cestě do Rakouska zapůjčit nebo zakoupit. (viz. box v pravo)

 

 

 

Povinná výbava vozidla, alkohol za volantem a děti ve vozidle

 

V Rakousku je povinnost být připoután bezpečnostním pásem a to na všech sedadlech. Děti do 14 let, které jsou zároveň menší než 150 cm musejí mít dětské autosedačky odpovídající jejich výšce a váze. Další povinnou výbavou v Rakousku je autolékárnička a výstražný trojúhelník.

 

Mnohé možná překvapí fakt, že v Rakousku je povolena hranice alkoholu v krvi do 0,5 promile. Pokud Vám Policie naměří hladinu alkoholu v krvi vyšší, zabaví Vám na místě řidičský průkaz společně s udělením pokuty ve výši od 8.000,- až do 100.000,-korun. Vždy při opuštění vozidla mimo obec, musíte mít na sobě Reflexní vestu, která je také součástí povinné výbavy a řidič ji musí mít v přímém dosahu, tedy v kabině vozidla. Spolujezdci, pokud nebudou opouštět vozidlo, nemusejí mít reflexní vesty.

 

Světla v Rakousku musíte mít rozsvícena pouze tehdy, pokud je snížena viditelnost v mlze, sněžení či dešti. Světla je nutné také používat v tunelu. Stejně jako v České Republice je i v Rakousku zakázáno telefonovat za jízdy, s výjimkou použití hands-free.

 

 

Co když dojde k dopravní nehodě?

 

V případě, že budete účastníkem dopravní nehody v Rakousku, pak máte povinnost přivolat Policii pouze v případě, že došlo ke zranění či usmrcení osob. Pokud došlo pouze k věcné škodě bez zranění, pak není povinnost přivolat Policii v případě, že byli identifikováni všichni účastníci nehody a sepsali společně Evropský záznam o dopravní nehodě. Pokud se nepovede identifikace všech účastníků nehody, pak přivolejte Policii vždy.

 

 

Na jakou zdravotní péči mám v Rakousku nárok?

 

Pokud dojde k situaci, kdy budete muset vyhledat lékařskou pomoc v Rakousku, pak se na Vás, jako na Českého občana, vztahuje tzv. Evropský průkaz pojištěnce. Tzn. že máte v Rakousku nárok na zdravotní péči za stejných podmínek, jako Rakušané. K prokázání tohoto nároku stačí předložit Vaši Českou kartičku zdravotní pojišťovny.

 

Tato výhoda se však vztahuje pouze na veřejné zdravotnictví, nikoliv soukromé zdravotní zařízení, kde si ošetření hradíte dle sazebníku daného zařízení.

 

Stejné podmínky neznamenají bezplatné zdravotnictví!

 

To, že máte nárok na stejné podmínky jako místní obyvatelé však neznamená, že pro Vás bude lékařské ošetření bezplatné. V Rakousku například zdravotní pojišťovny nehradí zásah horské služby či transport vrtulníkem. Právě tyto zásahy vás pak mohou velmi rychle vyjít na desítky až stovky tisíc korun.

 

Dále si sami musíte uhradit také případnou repatriaci do vlasti nebo jiného lékařského zařízení. Další poplatkem v Rakousku je až 20€ spoluúčast za hospitalizaci, 10% nákladů na lékařský materiál nebo 5€ za každou položku na receptu. A dávejte pozor, co podepisujete: může vám být také nabídnuto ošetření v tzv. Sonderklasse (zvláštní cenové třídě). Pokud s ním souhlasíte, stvrzujete své rozhodnutí podpisem. Náklady ošetření pak budou podstatně vyšší a vždy je sami hradíte.

 

 

Pobyt v horském středisku a na co si tam určitě dejte pozor!

 

„Pokud by se vám tedy stal úraz v Rakousku, který by vyžadoval přepravu vrtulníkem, a neměli byste uzavřeno cestovní pojištění, museli byste uhradit přepravu z vlastních zdrojů.“ Upozorňuje Oldřich Tichý z VZP a dodává: „Náklady mohou přesáhnout sto tisíc korun v závislosti na vzdálenosti od nejbližší nemocnice. Navíc právě Rakousko je specifické tím, že zdravotnická zařízení v okolí sjezdovek většinou nejsou napojena na veřejný systém zdravotního pojištění, což znamená, že v takové nemocnici vás neošetří "na EHIC". I místní pojištěnci si tam péči hradí sami, resp. musí se pro pobyt na horách připojistit.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak si můžete zajistit zcela bezplatnou péči včetně zásahů, které neproplácí zdravotní pojišťovna?

 

Právě k tomu slouží cestovní pojištění, které v Česku nabízí celá řada komerčních pojišťoven a ceny jsou přitom minimální.

Například pojištění dospělé osoby na 1 týden s platností po celé Evropě a limitem krytí 2,5 milionu korun Vás vyjde na pouhých 90 korun! Jak sami jistě usoudíte, tak cestovní pojištění Vám za minimum peněz může ušetřit spoustu peněz a starostí.

 

Sjednejte si cestovní pojištění AXA Assistance s exkluzivní slevou 50% na našem webu. Více zvýhodněném pojištění zde.

 

 

Co když se nám porouchá auto v alpských horách?

 

Porucha či nehoda je vždy stresovou situací a zvláště, když máte auto plné zimní výbavy, nervózních dětí a pomyslíte, že dovolená za několik tisíc může být zničen. Navíc v zemi, kde může pro Vás být složité se dorozumět a v zemi, kde je vše řádově dražší než v České republice.

 

Pro tento případ doporučujeme článek o Asistenčních službách Auto-Care od celosvětově vyhlášené společnosti Europ-Assistance, která Vám zajistí pomoc v řádu pár desítek minut po celé Evropě jen za 470,- korun na celý měsíc! Více o asistencích čtěte zde.

 

 

 

 

Kontakt na České Velvyslanectví v Rakousku

Telefon: +431 899 58 111

Email: vienna@embassy.mzv.cz

Adresa: Penzingerstrasse 11-13, 1140 Wien

 

 

Důležitá telefonní čísla v Rakousku:

Evropské tísňové volání: 112

Hasiči: 122

Policie: 133

Záchranná služba: 144

Horská služba: 140

Poruchová služba ÖAMTC : 120 (Pozor, pokud nejste členy, budete ji hradit ze svého - doporučujeme sjednat Europ-Assistance)

Poruchová služba ARBÖ : 123 (Pozor, pokud nejste členy, budete ji hradit ze svého - doporučujeme sjednat Europ-Assistance)

 

 

 

Autor: Jiří Pěnčík

Hlavní strana > Rakousko: Jedeme na hory autem. základní informace před cestou, které oceníte.

Značka: Sněhové řetězy

Tato dopravní značka ukládá řidiči motorového vozidla povinnost mít na hnacích nápravách vozidla sněhové řetězy. Maximální doporučená rychlost jízdy se sněhovými řetězy je pak 40 Km/h.

Pokuta za porušení této povinnosti v Rakousku vás může přijít od 36 EUR, v Německu 20 EUR, Francii 30 EUR, Švýcarsku 65 EUR a v Itálii 70 EUR.

Důležité kontakty v Rakousku:

 

České Velvyslanectví v Rakousku

Telefon: +431 899 58 111

Email: vienna@embassy.mzv.cz

Adresa: Penzingerstrasse 11-13, 1140 Wien

 

Důležitá telefonní čísla v Rakousku:

Evropské tísňové volání: 112

Hasiči: 122

Policie: 133

Záchranná služba: 144

Horská služba: 140

 

Asistenční centrála Europ-Assistance: (česká)

email: medical@europ-assistance.cz

           technical@europ-assistance.cz

Telefon: +420 221 586 111

SMS: +420 608 221 586

 

Univerzální linka pro všechny české Pojišťovny:

Telefon: +420 1224

Web: www.1224.cz

Povinná výbava vozidla v Rakousku:

 

- Autolékárnička

- Výstražný trojúhelník

- Minimálně 1 reflexní vesta  (Musí být v kabině vozidla)

 

Základní silniční pravidla v Rakousku:

 

Alkohol

- Povolená hranice je 0,5 promile

 

Svícení:

- Je povinností pouze za snížené viditelnosti (mlha, sněžení, déšť)

- Je povinností při jízdě v tunelu

 

Telefonování za jízdy:

- Pouze s použitím hands-free

 

Zimní pneumatiky:

- Povinně v době od 1.Listopadu do 15.Dubna za předpokladu nepříznivých podmínek (rozbředlý sníh, námraza, souvislá vrstva sněhu, apod...)

 

Bezpečnostní pásy:

- Musí být připoutáni všichni cestující (pokud na sedadle pás je)

 

Dětská autosedačka:

- Povinnost pro děti do 14 let menší než 150 cm

 

Nejnovější články:

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON: 776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz