Hlavní strana > První klubová pojišťovna. Peer-to-Peer novinka na českém pojistném trhu, která svým klientům rozděluje zisk!

První klubová pojišťovna. Peer-to-Peer novinka na českém pojistném trhu, která svým klientům rozděluje zisk!

Datum: 30.10.2016; 11:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co je zač, První klubová pojišťovna?

 

První klubová pojišťovna, je první pojišťovnu v Česku, která funguje na principu sdílené ekonomiky, někdy také označované jako Peer-to-Peer. První klubová pojišťovna spustila pilotní provoz již v Říjnu roku 2015 a od jara 2016 funguje v plně ostrém provozu. Princip sdílené ekonomiky je moderním trendem, osvědčeným například v celosvětově úspěšných projektech jako je Uber, Airbnb nebo česká Zonky.

 

Hlavním investorem tohoto projektu je investiční fond RSJ Private Equity, známého miliardáře Karla Janečka. Samotní zakladatelé pak vzešli z mnohaletých vysokých funkcí u tradičních pojišťoven. Patří mezi ně například Marek Orawski či Lubomír Bušek.

 

 

Co znamená "Peer-to-Peer" pojišťovna?

 

Výraz Peer-to-Peer známe především z oblasti počítačů, kde toto slovní spojení doslova znamená spolupráce "rovný s rovným" a znamená to, že každý počítač v síti může přímo, bez jakéhokoliv dalšího počítače komunikovat s počítačem jiným. V oblasti pojištění jej pak můžeme chápat jako "klient s klientem". P2P pojištění (jak se zkráceně výraz používá) pracuje na konceptu sdílené ekonomiky, která je v poslední době čím dál více v módě, např. v oblasti půjček.

 

Jednoduše jde v P2P pojištění o to, že jednotliví členové (pojištěnci) přispívají do společného fondu. Když se někomu z nich stane nějaká škoda, tak je mu z tohoto velkého "prasátka" tato škoda uhrazena. Na konci roku, si členové peníze, které v prasátku zbyly, zase rozeberou.

 

 

 

 

 

 

 

Právě rozdělení zisku je klíčovým rozdílem mezi standardní pojišťovnou a P2P pojišťovnou - První klubová. Běžné pojišťovny sice v základním principu také fungují tak, že jednotliví klienti přispívají do fondu škod, ale případný zisk pojišťovny zůstává jejím vlastníkům.

 

 

Sdílenou ekonomikou se svět vrací k jejím historickým základům

 

Z roku 1379 pochází nejstarší dochovaná pojistná smlouva. Byla sepsána v italské Pise. Právě z toho důvodu je Itálie považována za kolébku pojištění. Zdejší námořníci společně přispívali do fondu, ze kterého se platili ztracené či poškozené lodě jednotlivých členů na moři.

 

V dnešní době má bezpochyby sdílená ekonomika na trhu své místo. Je mnoho lidí, kteří nepotřebují všemožně vymazlený a často již otravný marketing a podlézání nadnárodních korporací. Stačí jim kvalitní produkt, za rozumné peníze s možností podílet se na výsledcích pojišťovny, aniž by byl jejím akcionářem.

 

 

 

Stát se členem První klubové není jen tak

 

První výrazný rozdíl oproti běžným pojišťovnám poznáte ve chvíli, kdy se u ní chcete pojistit. K tomu, abyste se mohli u P2P pojišťovny První klubová pojistit, tak se musíte stát nejdříve jejím členem. Členství navíc můžete získat buď jen na pozvání od jiného člena nebo si o něj můžete požádat na webu pojišťovny. I tak však nemáte garanci, že členství získáte.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden ze základních principů sdílené pojišťovny je totiž právě v tom, že pokud je Výše Vašeho zisku závislá na zodpovědném chování ostatních pojištěnců, pak logicky i Vy doporučíte jako člena pouze ty, kterým věříte. Díky tomu se zvyšuje pravděpodobnost, že se méně vyplatí na škodách a více se rozdělí na zisku.

 

Navíc, za každého přivedeného člena získáte bonus podle toho, kolik do celkového fondu odvedl Vámi doporučený člen na vlastním pojistném. Proto, aby si někdo ze zvaní nových členů neudělal výhodný byznys, je maximální počet pozvánek omezen na 3 pro každého člena.

 

 

 

Co když bude škodovost členů vyšší, než vybrané pojistné?

 

Přestože výpočet pojistného probíhá vždy tak, aby bylo dostatečné pro krytí vzniklých škod, tak se může stát, že bude rok z hlediska škodovosti opravdu vysoký. Může dojít například k plošné živelní pohromě typu záplav, krupobití, apod. V takovém případě samozřejmě všichni poškození dostanou škodu uhrazenu, protože pojišťovna musí splňovat přísné legislativní požadavky a je kryta zajišťovnou.

 

Jediné, jak to členové pocítí je, že nezůstane žádný zisk k rozdělení na konci roku. V žádném případě se však nemusí obávat toho, že by jim škoda nebyla uhrazena, nebo že by zpětně museli doplácet pojistné na dorovnání fondu.

 

 

Více informací: na www.prvniklubova.cz

 

 

 

 

Autor: Jiří Pěnčík

ZISK POJIŠŤOVNY = Vybrané pojistné - úhrada škod - provozní náklady

„Důvěra je víc než množství“

Další články k tomuto tématu:

Recenze: Hurá! Tak už jsem členem První klubové pojišťovny!

V minulém článku jsem psal o nové, peer-to-peer pojišťovně v Česku, s názvem První klubová pojišťovna (najdete ho zde). V tomto článku jsem se zabýval samotným principem pojišťovny, v čem je tak nová a převratná oproti běžným pojišťovnám. Zajímalo mě, jak pojišťovna funguje uvnitř, a proto jsem se stal jejím členem. Jaké jsou první kroky a co můžete očekávat, pokud se také rozhodnete pro tuto novou alternativu, běžného pojišťovnictví?... Čtěte více...

Pojištění Přehledně 2015

www.pojisteni-prehledne.cz

info@pojisteni-prehledne.cz

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Naši partneři:

Snow.cz