Povinné ručení

Havarijní pojištění

Sjednat pojištění vozidla online

Články

Recenze

Jak zjistím svůj Bonus/Malus online? Spočítejte si jej hned nyní.


Systém Bonus/Malus se používá u pojištění vozidel a jeho cílem je sledovat nehodovost majitelů vozidel v silničním provozu... Čtěte více...

16.

KVĚ

Nejlevnější

povinné ručení

3 minuty a porovnání všech pojišťoven máte jako na dlani...

REKLAMA

Autem na dovolenou? Sleva 25% na asistenční služby Auto Care již od 352,-Kč

Europ Assitance vznikla již v roce 1963 ve Francii a během posledních 50 let se stala celosvětovou skupinou s více než 300 miliony klientů. V České republice působí od roku 2001... Čtěte více...

26.

ČER

Recenze: Cestovní pojištění AXA s exkluzivní 50% slevou!


Zvažujete, jaké cestovní pojištění na svou dovolenou si sjednáte? Které je dobré a přitom levné? Právě pro Vás je tato recenze o cestovním pojištění AXA s 50% slevou!... Čtěte více...

3.

ÚNO

REKLAMA

Nejlevnější povinné ručení on-line

 

porovnejte si sami, o kolik můžete platit méně

 

Právě teď!

Z pohodlí domova!

 

Stačí jeden klik

 

REKLAMA

Sankce pro vlastníky nepojištěných vozidel jsou zpět! Víme kolik od 1.ledna 2018 zaplatíte za nepojištěné vozidlo!

Aktualizace: 6.1.2018; 4:30

 

 

Od 1.1.2018 zákon o povinném ručení (Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) opět umožňuje České Kanceláři Pojistitelů vymáhat příspěvky nepojištěných řidičů. Tento zákon již platil do roku 2014, kdy byl zrušen. Důvodem zrušení byly chyby v systému vymáhání sankčních poplatků a často zcela neoprávněně. Nyní se s několika klíčovými úpravami vrací zpět!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statisíce neoprávněných výzev a likvidační poplatky zlomily příspěvkům v roce 2014 vaz!

 

Možná si ještě vzpomínáte, jak pár let zpátky českými médii otřásali případy, kdy Česká Kancelář Pojistitelů požadovala od desítek tisíc lidí neoprávněně zaplacení penále za nepojištěné vozidlo. Často přitom dané osoby ani vozidlo neměli nebo jej dávno prodali, či neprovozovali. Například v roce 2012 ČKP přiznala, že rozeslala asi 130 tisíc neoprávněných výzev, které jejich adresáty mohli vystavit dokonce i exekuci.

 

 Taková výzva přitom nemusela být levná záležitost, protože například za osobní vozidlo jste mohli podle objemu motoru platit penále až 70,- za každý nepojištěný den. To je za rok více než 25 tisíc korun. Adresát v takovém případě však musel obhájit, že je výzva neoprávněná, tedy že vozidlo buď nemá nebo že s vozidlem nejezdí, což se prokazuje docela složitě a někdy je to i zcela nemožné prokázat.

 

Situace došla až tak daleko, že byl příspěvek nepojištěných řidičů v roce 2015 zrušen s tím, že nebude obnoven, dokud jeho „slabé stránky“ nebudou napraveny. K tomu došlo právě nyní a od 1.Ledna 2018 byl příspěvek nepojištěných řidičů obnoven!

 

 

 

Pokud máte na zahradě staré auto nebo vozík, měli byste si dát pozor!

 

V přiložené infografice, kterou vytvořila přímo ČKP si můžete původní a novou podobu příspěvku nepojištěných řidičů porovnat. Znatelné změny jsou například v tom, že oproti původnímu systému musíte mít nyní povinné ručení sjednáno pro každé registrované vozidlo, nikoliv pouze vozidlo se kterým skutečně jezdíte.

 

To je výrazná změna, protože dříve jste povinné ručení platit nemuseli, pokud Vám například motorka po synovi nebo vozík za auto stál v zahradě a nejezdili jste s ní. To ovšem Česká Kancelář Pojistitelů nemohla vědět, že je vozík po kolena v trávě už několik let a uháněla Vás o zaplacení tisícových penále. Nově už k takovým "nejasnostem" docházet nebude, protože povinnost mít sjednáno povinné ručení je nově pro všechna vozidla zapsaná v registru vozidel, a to po celou dobu bez ohledu na to, zda s ním jezdíte.

 

Pokud máte tedy doma odstaveno nějaké vozidlo, které má přidělenu SPZ, pak jej buď co nejdříve v registru vozidel odhlaste nebo jej budete muset co nejdříve pojistit. Využít k tomu můžete například srovnávač pojištění.

 

 

 

 

Část změn, které nastali v zákoně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla planá od 1.1.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Penále stále přísné, ale výrazně menší než dříve

 

Ministerstvo financí již také zveřejnilo přehled denních sazeb, podle kterých bude Česká Kancelář Pojistitelů počítat penále pro nepojištěná vozidla. Stejně jako tomu bylo do roku 2015 budou sazby rozděleny podle kategorie a objemu vozidla.

 

Pro osobní vozidla se penále bude pohybovat od 30 do 93 korun za každý nepojištěný den. V původním modelu to bylo 50 až 70 korun. U vozidel s menším objemem tak došlo k téměř polovičnímu snížení sazby, naopak u vozidel s vysokým objemem došlo k navýšení sazby. Na druhou stranu však poměrně rozumně ministerstvo financí upravilo penále pro malé motocykly nebo například přípojné vozíky za auto.

 

 Za nepojištěný motocykl s objemem do 50ccm jste dříve zaplatili pokutu 20 korun za den. Nově to jsou to pouhé 4 koruny za den. Ještě více se snížila sazba u přípojných vozíků za osobní vozidlo z původních 30 korun, rovněž na 4 koruny za každý nepojištěný den. Nepojištěný vozík nebo malý motocykl Vás tak vyjde maximálně na 1460,- korun za rok. Na úplný přehled sazeb, kolik zaplatíte za nepojištěné vozidlo se můžete podívat níže.

 

 

 

Způsobení nehody nepojištěným vozidlem už pro Vás nebude likvidační!

 

Mezi lety 2000 a 2014 bylo způsobeno nepojištěným vozidlem téměř sto nehod se škodou přesahujících milion korun. Takové škody jsou pro viníka a jeho rodinu finančně likvidační, v mnoha případech přitom šlo „pouze“ o opomenutí zaplatit povinné ručení.

V novém návrhu proto bylo přijato opatření, že při škodě způsobené nepojištěným vozidlem bude po viníkovi vymáháno pouze 30% způsobené škody, maximálně však 300.000,- korun. Zbylá škoda bude hrazena z garančního fondu ČKP. Toto omezení se však nebude týkat škod způsobených pod vlivem omamných látek či alkoholu. V takových případech bude viník povinen uhradit škodu v plné výši.

 

 

 

Fotogralerie:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Pěnčík

Příspěvek nepojištěných řidičů, penále ČKP 2018

§ 1

(1) Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropských společentví a upravuje

  a) pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla (dále jen „pojištění odpovědnosti“),

   b) zřízení České kanceláře pojistitelů (dále jen „Kancelář“), její právní postavení, organizaci a předmět činnosti.


(Původní znění do 31.12.2017)

(2) Nestanoví-li tento zákon jinak, může na dálnici,1a) silnici,2) místní komunikaci3) a účelové komunikaci, s výjimkou účelové komunikace, která není veřejně přístupná4) (dále jen "pozemní komunikace"), provozovat vozidlo pouze ten, jehož povinnost nahradit újmu způsobenou provozem tohoto vozidla je pojištěna podle tohoto zákona. Povinnost pojištění odpovědnosti musí být splněna i v případě ponechání vozidla na pozemní komunikaci.

 

(Nové znění zákona od 1.1.2018)

(2) Nestanoví-li tento zákon jinak,

a) musí být v případě vozidla zapsaného v registru silničních vozidel podle zákona upravujícího podmínky provozu vozidel na pozemních komunikacích povinnost pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona splněna po celou dobu, kdy je vozidlo zapsáno v registru silničních vozidel, s výjimkou doby, kdy je v registru silničních vozidel zapsáno jako vyřazené z provozu, vyvezené do jiného státu nebo zaniklé, a doby, kdy je vozidlo odcizené,...

Nejnovější články:

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON: 776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz