Pojištění auta


Na této stránce najdete všechny potřebné informace o povinném pojištění pro Vaše vozidlo, které musíte mít ze zákona sjednáno. Najdete zde informace proč, a jaký zákon Vám přikazuje své vozidlo pojistit, ale také co se stane, když ho pojištěno nemáte. Dozvíte se zde jak si pojištění sjednat a na co si dát při tom pozor. Najdete u nás také přehledné produktové recenze a zkušenosti jiných lidí v našich diskuzích. A pokud najdete něco, co jste tady nenašli, napište nám - budeme rádi za Vaše postřehy...

120.000

 

 

přibližně tolik Čechů nemá pojištěno své vozidlo, přitom ze zákona musí být pojištěno každé registrované vozidlo bez podmínky...

 

Nejste jedním z nich? Čtěte více...

Přehled pojišťoven

Povinné ručení

 

1.  Allianz pojišťovna

2.  AXA pojišťovna

3.  Česká pojišťovna

4.  Česká Podnikatelská pojišťovna

5.  ČSOB pojištovna

6.  Direct pojišťovna

7.  Generali pojišťovna

8.  Hasičská Vzájemná pojištovna

9.  Kooperativa pojišťovna

10. První klubová pojišťovna

11. Slavia pojišťovna

12. Uniqa pojišťovna

 

Již neexistující pojištovny:

 - Triglav pojištovna

 - Wüestenrot pojišťovna

Přehled pojišťoven

Havarijní pojištění

 

1.  Allianz pojišťovna

2.  AXA pojišťovna

3.  Česká pojišťovna

4.  Česká Podnikatelská pojišťovna

5.  ČSOB pojištovna

6.  Direct pojišťovna

7.  Generali pojišťovna

8.  Hasičská Vzájemná pojištovna

9.  Kooperativa pojišťovna

10. První klubová pojišťovna

11. Servisní pojišťovna

12. Slavia pojišťovna

13. Uniqa pojišťovna

 

Již neexistující pojištovny:

 - Triglav pojištovna

 - Wüestenrot pojišťovna

Poradna k pojištění vozidla...

 

1.  Podle čeho se určuje cena za povinné ručení?

2.  Podle čeho se určuje cena za havarijní pojištění?

3.  Proč platím za stejné vozidlo mnohem vyšší pojištění než můj známý?

4.  Opravdu za mě pojišťovna zaplatí škodu, když při couvání nabourám jiné auto?

-------------- Nenechte si ujít --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------- Časté dotazy ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • 1.)  Jaké zvolit pojištění, aby pojišťovna zaplatila škodu na mém vozidle?

  Dojde-li ke škodě, která není kryta z povinného ručení jiného vozidla, musíte mít běžně sjednáno

  HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ. To se sjednává zpravidla na rizika: havárie, živel, odcizení a vandalismus.


  Některá rizika jako je například živel, lze připojistit i k povinnému ručení bez nutnosti sjednávat celé havarijní pojištění.

   

  Více o tématu v sekci: HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

 • 2.)  Kryje povinné ručení také osoby ve vozidle, které nehodu zavinilo?

  Ano, povinné ručení kryje také osoby jedoucí ve vozidle, které nehodu zavinilo. Zde však platí několik "podmínek". První, která je důležitá, je, že pojištění kryje pouze osoby v pozici spolujezdce, nikdy ne řidiče vozidla, které nehodu zavinilo.

   

  Druhou podmínkou je, že osoby v příbuzenském vztahu k řidiči jsou pojištěny pouze na škody na zdraví a životě, nikoliv na škody na majetku (zničené oblečení, elektronika, zavazadla, apod. ).

   

  Jedná-li se o osoby, které nejsou v příbuzenském vztahu jsou pojištěny jak na škody na zdraví, tak na majetku, přestože seděli ve vozidle viníka (kamarád, stopař, známý, atd...)

   

  Více o tématu v sekci: POVINNÉ RUČENÍ

 • 3.)  Co znamenají limity u povinného ručení?

  U povinného ručení vždy nalezneme dva limity, např. 35 mil./35 mil. - Tyto limity znamenají, do jaké maximální výše za Vás pojišťovna zaplatí škodu, která vznikne Vaším zaviněním (provozem Vašeho vozidla).

   

   Čísla vyjadřují částku v milionech korun, zpravidla první číslo znamená škody vzniklé na zdraví či na životech, zatímco druhé číslo značí škody na majetku či na věci.

   

  V současné době je minimum ze zákona 35 milionů korun, pokud si však říkáte, že  tak velkou škodu nikdy nemůžete způsobit, jste na omylu. Těžké  tělesné poškození mladého člověka (často motorkáři) může znamenat zdravotní náklady v řádech desítek milionů korun, po zbytek života mladého člověka.

   

  Je také dobré vědět, že limit na zdraví je pro každého poškozeného zvlášť, limit na věci je však pro všechny poškozené dohromady.

   

  Více o tématu v sekci: POVINNÉ RUČENÍ

 • 4.)  Co je to BONUS a MALUS?

  Aby byli provozovatelé vozidel motivováni k co největší ukázněnosti, byl zaveden tzv. systém BONUSU a MALUSU, který značí kolik měsíců provozovatelé mají najeto bez nehody.

   

  Za každý měsíc, kdy máte na své rodné číslo pojištěno vozidlo se Vám do BONUSU přičítá +1 měsíc, podle počtu měsíců pak od pojišťovny dostáváte slevu na pojištění vozidla (povinné ručení, havarijní pojištění).

   

  Běžné bývá za každých 12 měsíců sleva 5%, přičemž maximum bývá za 96 -120 měsíců. Stane-li se, že zaviníte nehodu a způsobíte škodu, je Vám za každou takovou škodu odečteno 24 měsíců (některé pojišťovny strhávají i 36). Tak Vás pojišťovna "potrestá", protože Vám následující rok pojištění zase zdraží právě o poníženou slevu.

   

  Pokud více bouráte než jezdíte bez nehod, dostanete se do záporného čísla a tudíž MALUSU, ten neznamená slevu, ale naopak přirážku k pojištění.

   

  BONUS/MALUS je centrálně evidován u české kanceláře pojistitelů, proto všechny pojišťovny pracují se stejným BONUSEM a MALUSEM.

   

  Více o tématu v sekci: POVINNÉ RUČENÍ

 • 5.)  Mohu mít povinné ručení u jiné pojišťovny než havarijní pojištění? Má to vliv na cenu?

  Ano, oba typy pojištění jsou na sobě v podstatě nezávislé a lze je mít sjednány u jiných pojišťoven. Často dokonce "rozdělením" pojistek získáte lepší kvalitu za lepší cenu.

   

  Někdo může namítat, že když pojistky sjednám na jedné smlouvě, dostanu "množstevní" slevu, tzv. propojištěnost. To je sice pravda, taková sleva bývá často 5%, ale když má pojišťovna levné povinné ručení, tak mívá často dražší havarijní pojištění, aby jím ztrátu z povinného ručení dorovnala. Jiné pojišťovny to mají zase naopak, vyplatí se tedy zkoušet porovnání na oba typy pojistek.

   

  Určitě ale platí, že na prvním místě by neměla rozhodovat cena, ale kvalita pojištění!

   

  Více o tématu v sekci: ZDE

 • 6.)  Jak je to s povinným ručením v zahraničí?

  POVINNÉ RUČENÍ ve stejné podobě, jak jej známe v České Republice funguje stejně i v zahraničí, respektive v Evropě. Platí tedy, že bez sjednaného pojištění nesmíte vozidlo provozovat na pozemních komunikacích.

   

  Výhodou však je, že standardně má povinné ručení sjednané v Česku územní platnost nejen na celou Evropu, ale běžně také na asijskou část Turecka, Arabské země, apod. V rámci Evropy proto nemusíte pojištění vozidla nijak zvlášť řešit a můžete v klidu vycestovat.

   

  Více o tématu v sekci: POVINNÉ RUČENÍ

   

Novinky a články:

NOVINKA! Podívejte se na nejlepší produktové porovnání  povinného ručení v Česku!

Už se Vám někdy stalo, že jste si vybrali nejhezčí jablko z košíku, ale jakmile jste se do něj zakousli, bylo uvnitř shnilé?

To stejné se Vám může stát i s pojištěním. Oproti jablku Vás však takové pojištění vyjde o několik tisíc dráž. Zatímco jablko v obchodě rozkrojit nemůžete, my jsme za Vás "rozkrojili" povinné ručení a Vy tak přesně víte, co za své peníze dostanete. Bez složitých pojistných podmínek, jen v jednoduchém, ale kvalitním přehledu... Čtěte více...

Recenze: Jaké je nové „revoluční“ pojištění vozidla od Allianz? Opravdu zaplatíte za povinné ručení málo, když jezdíte málo?

V Říjnu letošního roku přišla pojišťovna Allianz s novým, jak jej sama nazývá „revolučním“ pojištění vozidel. Dřív než se podíváme detailně na výhody a nevýhody této pojišťovácké novinky, pojďme si připomenout, v čem se liší od standardního povinného ručení, které nabízejí všechny ostatní pojišťovny. Na detaily jsme se ptali také tiskového... Čtěte více...

Článek: Plať jak řídíš! Čeká nás revoluce v povinném ručení?

V posledních dnech se v českých médiích objevila zpráva o tom, že několik Českých pojišťoven možná začne testovat nový systém výpočtu ceny povinného ručení a to sice systémem PAYD (Pay As You Drive), v překladu „Plať, jak řídíš“.

V médiích se také objevilo označení „Norské povinné ručení“ a do Česka ho přinesla společnost Ivy Street ekonoma Michala Zděnka. V čem spočívá podstata tohoto systému? Můžeme se těšit na revoluci v povinném ručení? Jak se na něj tváří řidiči? Pokusili jsme se na toto téma podívat... Čtěte více...

Zima se blíží! Víte kdy přezout na zimní pneumatiky?

Zdá se jakoby to bylo včera, co jsme nazouvali letní a už zase měnit na zimu. Co ale říká zákon o zimních pneumatikách - kdy je musíte mít a jak poznáte, že jsou Vaše staré pneumatiky ještě stále vyhovující?

Není tedy pravda, jak se mnoho lidí domnívá, že 1.Listopadu musíte mít nutně přezuto na zimní. Tuto povinnost máte pouze v případě, že v daném období sněží nebo se tvoří námrazy, případně můžeme takové počasí při cestě očekávat. Pokud tedy do 1.Listopadu nestihnete své auto... Čtěte více...

Z Triglavu se stává DIRECT! Co můžeme od "nové" pojišťovny čekat?

Na české pojistném trhu „přibyla“ nová pojišťovna DIRECT. Vznikla z tradiční, avšak ne příliš úspěšné pojišťovny Triglav. Triglav v česku působil od roku 2000, loni jej však koupila společnost VIGO Investments, aby z ní o rok později vytvořila novou pojišťovnu pod vedením bývalého ředitele České Pojišťovny, Pavla Řeháka.

  Změna názvu a kompletní značky byla jedním z hlavních a logických kroků, jak se zbavit nepříliš kvalitní nálepky, kterou si Triglav na trhu vybudoval... Čtěte více...

Podrobná analýza: Kde a za jakých podmínek si můžete pojistit Vaše auto na střet se zvěří?

V našem článku "Střet se zvěří je 4 nejčastější příčinou dopravní nehody" (přečíst jej můžete zde), jsme psali, že 11% všech dopravních nehod je zapříčiněno střet se zvěří a průměrná škoda takové srážky je 34.000,-Kč. Mnoho lidí se však mylně domnívá, že v případě srážky se zvěří dostaneme škodu uhrazenu od pojišťovny z povinného ručení. To však není pravda, protože povinného ručení se nevztahuje na škody způsobené na našem vozidle... Čtěte více...

Recenze: Povinné ručení DIRECT!

Nejvyšší limit povinného ručení na trhu 250 milionů, naprostá flexibilita a výhodnější cena. To je autopojištění od DIRECTu. DIRECT Pojišťovna je na trhu teprve od června roku 2015 i přesto však stihla změnit původní nastavení povinného ručení, respektive autopojištění a dobrou zprávou je, že ho rozhodně vylepšila. Ke změně došlo v Říjnu 2015 a my Vám nyní představíme, jak na tom aktuální povinné ručení od DIRECTu je.... Čtěte více...

Povinné ručení nabízí 12 pojišťoven, kterou si mám vybrat? Čtěte více...

Jak si chráníme svá auta? Češi jsou mnohem zodpovědnější než se tvrdí! Čtěte více...

 

Nejnovější články:

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON: 776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz