ZPĚT NA POJIŠTĚNÍ VOZIDEL SJEDNAT POJIŠTĚNÍ ONLINE

Aktualizace článku: 2.10.2022; 15:02

Zelená karta již může být i bílá! Státy uznávající zelenokaretní systém se dohodly!

"Zelená karta". Označení pro dokument, který potvrzuje, že pro své vozidlo máte sjednáno povinné ručení. Do Července roku 2020 měli řidiči povinnost mít u sebe ve vozidle skutečně zelenou vytištěnou kartu. Pro mnoho řidičů to mohl být problém. Originál zelené karty na zeleném podkladu sice standardně obdrželi od pojišťovny, pokud ji však ztratily, poškodili či si ji z nějakého důvodu chtěli vytisknout doma, tak museli mít buď barevnou tiskárnu nebo barevný papír. Dokonce se stávaly případy, kdy Policie řešila situace, že zelená barva má "jiný odstín" než by měla mít. Právě od 1.července 2020 však již není nutné mít Zelenou kartu vytištěnu na zeleném podkladu, ale může být i černobílá.

Problém často řešili řidiči, kteří si sjednali pojištění online

Typický problém se zelenou kartou nastával ve chvíli, kdy si řidič sjednával pojištění online a tudíž by musel čekat na zelenou kartu minimálně několik dní, než mu přijde originál zelené karty (na zeleném podkladu) od pojišťovny. A ne každý měl možnost si zeleně doma vytisknout zelenou kartu, aby s vozidlem "mohl jezdit" ihned.

Nyní si stačí zelenou kartu vytisknout doma, v kanceláři nebo kdekoliv jinde jen čenobíle a má stejnout platnost.

V České republice již zelenou kartu nemusíte mít v autě vůbec!

Zajímavostí je, že dnes již nemusíte mít v České republice Zelenou kartu prakticky vůbec. Tedy, nemusíte ji mít vytištěnu. A to díky sporu řidiče s Policií ČR z roku 2020, kdy Ministerstvo rozhodlo o tom, že zákon neukládá v jaké formě musíte Zelenou kartu předložit silniční kontrole, ale že ji předložíte. Toto rozhodnutí tedy stanovilo precedent, díky kterému stačí mít Zelenou kartu v elektronické formě (např. v mobilu). Více o tomto tématu se dozvíte v našem dalším článku.

SJEDNAT POJIŠTĚNÍ ONLINE