ZPĚT NA POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI SJEDNAT POJIŠTĚNÍ ONLINE

Aktualizace článku: 17.10.2022; 18:32

8 Situací, kdy může být pojistka na blbost nad zlato!

Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě většina lidí zná pod lidovějším označením „Pojistka na blbost“ a to jednoduše z důvodu, že se z této pojistky hradí škody, které způsobíme svou nedbalostí či neopatrností. Tedy když máme "den blbec".

BPojištění odpovědnosti za škodu chrání všechny členy domácnosti

Obrovskou výhodou pojištění občanské odpovědnosti je to, že se obvykle vztahuje nejen na naši osobu, ale na všechny členy domácnosti včetně domácích mazlíčků. Všemi členy domácnosti se zde myslí skutečně všichni, kteří společně žijí ve společné domácnosti. Může se přitom jednat i o nesezdané partnery někdy dokonce o pomocný personál v domácnosti nebo pouhé spolubydlící. 

Vztahuje se tedy obvykle na manžele, děti, rodiče, partnery, případně i na osoby pracující v domácnosti (služka, chůva,…). Škody způsobené domácími mazlíčky nejsou pojištěny vždy, ale je to poměrně běžné, případně se běžně dají alespoň připojistit.

C o všechno kryje pojištění občanské odpovědnosti?

Často vůbec netušíme, jakou můžeme způsobit škodu, která se z pojištění občanské odpovědnosti kryje. Přinášíme proto pár příkladů, co se může stát a pojistka na blbost pro Vás v tu chvíli bude nad zlato.

1.Situace / Kdo si hraje, nezlobí? 

Někdy to může být ale drahá hra. Děti si spokojeně hrají před domem, dovádějí, křičí a najednou slyšíme pověstné ticho, které nevěstí nic dobrého. Kámen přistál sousedovi na kapotě auta, fotbalový míč skončil sousedům v okně, řídítka od kola vylepšili sousedovi lak nového auta, dětem se zakutálel míč do silnice a řidič jedoucího auta řízení strhl přímo na další zaparkované auto. Typické škody, které mohou způsobit nejen děti, ale kterým se prostě nelze stoprocentně vyhnout. Za své děti jako rodiče neseme odpovědnost my, a proto máme povinnost vždy škodu, kterou děti způsobí, poškozenému uhradit. 

Nespoléhejte se na to, že se to „nějak“ ukecá. Známe příklady, kdy právě děti vběhnutím do silnice za míčem, způsobilo dopravní nehodu. Důležité sice je, že se dítěti nic nestalo, ale pojišťovna řidiče po uhrazení škody vymáhala škodu dále právě po rodičích dítěte. Pamatujte, že přestože škodu uhradí třeba pojišťovna z povinného ručení či havarijního pojištění, může (a pravděpodobně vždy i bude) ji vymáhat dále po viníkovi.

2. Situace / Když si chce pes hrát 

Dalším obvyklým případem, kdy Vám pojištění odpovědnosti přijde vhod, jsou domácí mazlíčci. Způsobů, kterými nás pejsek může dostat do nemilé situace, existuje mnoho. Může si chtít jen hrát, ale pro dítě na které skočí je přeci jen příliš těžký a dítě se udeří do hlavy. Sousedovi z dlouhé chvíle provětrá kačeny či slepice. Vběhne do silnice a způsobí dopravní nehodu. Samozřejmě zvlášť situace, kdy pejsek někoho pokouše, mohou být velmi nákladné na léčbu a následné odškodnění poškozeného. 

Opět platí pravidlo, že za škody, které způsobí náš domácí mazlíček či hospodářské zvíře, neseme odpovědnost my!

3. Situace / Romantika nebo vaření s přítomností hasičů 

Velmi typická situace, kdy jsme si při večerní romantice zapálili svíčku, a v noci nás budí hasiči. Vzniklý požár běžně poškodí i okolní zástavbu či byty, pokud bydlíme v paneláku. Zásah hasičů, hasební látky, plameny či kouř může napáchat velmi nákladné škody i sousedům, kterým musíme takto vzniklou škodu uhradit ze svého. V takovém případě se velmi hodí mít sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu. 

Častým omylem je, že si řekneme „sousedi mají dům či byt přeci pojištěný, tak jim to zaplatí jejich pojišťovna“. To je sice pravda, ta však bude následnou škodu regresovat (vymáhat) po viníkovi, tedy po nás. 

A podobných situací je mnoho. Když nejde o romantiku, může jít o vánoční stromeček, pánvičku na sporáku, zapomenutou žehličku nebo usneme s cigaretou…

4. Situace / Jen jsem o ten stůl lehce zavadil 

Omylem o něco zavadit a shodit není zase takové umění. Jedním z mnoha příkladů může být situace, kdy mladík v aule vysoké školy zavadil o jeden z notebooků položených na stole. Počítač se proběhl po pár schodech dolů, a rozhodně už se mu nechtělo fungovat. 

Může se také stát, že v kavárně zavadíme o stolek a drahý telefon, který na něm leží, se poroučí přímo na podlahu.

5. Situace / Hlavně v tom obchodě nic nerozbít… 

Možná to znáte taky. Jakmile v obchodě procházíte kolem křehké keramiky nebo kolem regálů s drahým vínem, modlíte se o něco hlavně nezavadit. Natož, když máte hlídat ještě děti! 

I zde Vás může ochránit pojistka na blbost, když se Vám podaří v obchodě omylem něco shodit a rozbít. Rozbitá sklenka kečupu možná způsobí, že studem zčervenáme víc než samotný kečup, takový regál červeného Bordeux se nám ale už může pěkně prodražit.

6. Situace / Žijeme sportem! Aneb karamboly na denním pořádku. 

Na ty, kteří rádi sportují, může číhat také mnoho nástrah, které je lepší nepřivolávat. Ale neštěstí prostě nechodí po horách. Uděláte si s rodinou příjemné odpoledne na in-line bruslích, které naruší karambol s jiným sportovcem. 

Za oděrky Vás sice asi nikdo žalovat nebude, ale když zlomíte nohu živnostníkovi, věřte, že náhradu ušlého zisku a případnou léčbu po Vás chtít nejspíš bude. Rozsah škod, které můžete jiným způsobit, opravdu může mnohem být širší, než si vůbec dokážeme představit. 

Obdobné situace nás mohou potkat i při jízdě na kole či jiných sportech.

7. Situace / Tak dlouho otálíte s pokácením stromu, až se větev ulomí… 

Stromy a jejich pád na sousedův plot, auto či střechu jsou noční můrou snad všech, kdo vzrostlý strom na zahradě mají. V lepším případě to odnese „jen“ auto nebo zmíněný plot. V horším může padající strom i někoho zranit. 

Opět platí pravidlo, že za věci v našem vlastnictví neseme odpovědnost my a škodu jimi způsobenou musíme poškozenému uhradit. Pokud tedy budete otálet s pokácením seschlého stromu či jeho větví, může se Vám pojištění odpovědnosti hodit. 

V podobných případech je však vhodné zmínit, že strom je považován za nemovitost a tudíž obvykle takovou škodu lze hradit pojištění odpovědnosti v občanském životě i pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. 

Navíc odpovědnost za škodu nesete pouze tehdy, pokud jste škodě mohli zabránit. Pokud tedy bude strom zcela zdravý a dojde k jeho zlomení při vichřici nebo třeba úderem blesku, nemusíte takovou škodu poškozenému hradit. Jedná se o tzv. zásah vyšší moci.

8. Situace / Pračka vytopila sousedy 

Především v bytech jsou časté škody způsobené vytopením sousedů. Jestliže Vám například praskne hadice od pračky, hadička od toalety či praskne topení nebo Vám přeteče vana, pak škodu způsobenou vytopením sousedů pod Vámi uhradí právě toto pojištění. 

Častou chybou bývá, že se lidé domnívají, že takové škody se hradí z pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Zjednodušenou pomůckou pro Vás může být, že cokoliv můžete svým zásahem ovlivnit nebo „máte na očích“ bude hrazeno po jištění odpovědnosti v běžném občanském životě.

Pro konkrétní případy se vždy informujte u své pojišťovny 

Uvedené situace jsou pouze příklady, proti čemu Vás může pojištění odpovědnosti za škodu chránit. Mějte na paměti, že pojistné podmínky a nastavení smlouvy se vždy může individuálně lišit a proto se nespoléhejte na to, že když jednomu pojišťovna plnila škodu, že ji bude plnit také Vám. 

Pokud Vás zajímá nějaký konkrétní typ škody, je lepší se vždy předem informovat u své pojišťovny, zda takový typ škody pojistka kryje.

Informace o autorovi použité fotografie: Image by vectorpouch on Freepik