1.díl - Pojištění majetku - Co to je a jak ho rozdělujeme

Tím, že právě čtete tyto řádku, tak je pro Vás nejspíš důležitá jistota, že svůj majetek máte nebo chcete mít pojištěn opravdu kvalitně. Jednoduše tak,  jak to od něj očekáváte.  Možná jste se již někdy setkali s tím, že i když měl někdo sjednáno pojištění, tak od pojišťovny dostal mnohem méně peněz než očekával nebo dokonce nedostal od pojišťovny nic.

Věřte, že v drtivé většině takových případů nejde o zlodějství ze strany pojišťovny, ale spíš o chybně nastavené pojištění. Pojištění majetku je totiž komplikovanější než většina ostatních pojistných produktů. Není těžké, ale je velmi individuální. U pojištění majetku je důležité umět správně rozlišit, co spadá do Pojištění nemovitosti a co do Pojištění domácnosti. Je důležité vědět, jaké jsou pro jednotlivé produkty nastaveny sublimity, a podobně.

V tomto dílu se s Vámi stručně podíváme na úplný základ, který by měl znát každý, kdo si pojišťuje svůj dům.  Ještě na úvod doporučujeme, abyste se tyto základy pokusili pochopit, a to ve Vaše vlastním zájmu. Je sice správné důvěřovat svému pojišťovacímu či finančnímu poradci nebo dokonce i svému kamarádovi, ale nakonec jste to Vy, kdo jejich chybou může přijít téměř o vše.

ZPĚT

Co je to pojištění nemovitosti a co pojištění domácnosti?

 

Pojištění majetku dělíme na dvě části – pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Oba produkty si můžete sjednat dohromady, ale také samostatně. Klidně i u různých pojišťoven. Umět rozlišit, co tyto produkty znamenají a co je v nich pojištěno je velmi důležité a právě to si nyní vysvětlíme.

 

Pro snadnější pochopení si představme Váš dům. Ve svém domě máte běžné zázemí jako kuchyni, koupelnu, obývací pokoj, ložnici, pracovnu, garáž a jiné. Tomuto všemu, říkáte - DOMOV. Do svého bydlení jste investovali spoustu peněz a je dobré si uvědomit, že Vás mohou potkat události, které Vás o tohle všechno mohou připravit. Nové pořízení či oprava Vašeho bydlení by přitom byla hodně drahá. Rozhodli jste se proto svůj dům pojistit. Skvělý nápad, ale...!?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raději se díváte než čtete? Tento návod si můžete zhlédnou také na videu vpravo >>>

 

 

Pojišťovna Váš dům vidí trochu jinak než Vy

 

 

Pojišťovna Váš dům vidí trochu jinak než lidé z ulice nebo Vy samotní. Váš dům pomyslně rozdělí na 3 části – Domácnost, Stavební součásti a Nemovitost. Toto rozdělení je velmi důležité, protože podle toho se určí jakou škodu Vám pojišťovna zaplatí z pojištění domácnosti a jakou škodu Vám pojišťovna zaplatí z pojištění nemovitosti.

 

Kromě toho, abyste věděli, co máte či nemáte v rámci daného produktu pojištěno, je rozdělení také velmi důležité pro to, abyste dokázali správně nastavit pojistnou částku. To je hodnota, na kolik svůj domov pojišťujete. Pojistná částka musí totiž +- odpovídat skutečné hodnotě Vašeho majetku.

 

 

 

 

 

 

  /  Domácnost

  /  Stavební součásti

  /  Nemovitost

 

 

 

 

 

 

 

Co zahrnuje domácnost?

 

 

Do domácnosti spadají všechny movité věci ve Vašem domě. Jde například o nábytek, elektroniku jako jsou počítače, rádia, televize, notebooku, mobilní telefony, dále knihy, oblečení, domácí mazlíčci, květiny, dekorace, koberce, elektrospotřebiče, kuchyňské nádobí, a tak dále.

 

Pro jednoduché rozlišení co patří do pojištění domácnosti si můžete představit, že svůj dům otočíte vzhůru nohama a vše, co z něj vypadne spadá do pojištění domácnosti.

 

Do pojištění domácnosti však nepatří motorová vozidla, jako je auto, motorka, skútr a podobně. Pro motorová vozidla jsou totiž určena jiná, speciální pojištění, konkrétně například havarijní pojištění. Možné jste si všimli, že z našeho původního obrázku nám vozidlo vypadlo – je to právě z důvodu, že ho pojišťovna nevidí jako součást domácnosti.

 

Stejně tak do domácnosti nepatří například motorové čluny či vodní skútry. Co však do pojištění domácnosti spadá jsou jízdní kola nebo například sportovní vybavení – jako jsou lyže, snowboardy, a podobně.

Je dobré také vědět, že často bývají z pojištění domácnosti vyloučeny věci určené k podnikání – ať již pracovní nářadí či zásoby. Podobně bývají vyloučeny také věci, které Vám svěřil zaměstnavatel nebo je máte od někoho zapůjčeny.

 

 

 

Co zahrnuje nemovitost?

 

Do druhé části, nemovitosti,spadá naopak vše co je pevně spojeno se zemí. Jde tedy například o dům a vše co se nachází na stejném pozemku s domem. Například tedy oplocení kolem domu, chodník, příjezdová cesta, terasa, bazén, zahradní kůlna, garáž, skleník, a tak dále.

 

Do pojištění nemovitosti spadá také vše, co je s domem pevně spojeno. Okna, dveře, radiátory, solární panely, krb, odpady, elektroinstalace, bojler, kotel, a podobně.

 

 

 

 > Spočítejte si orientační cenu pojištěn svého domu či bytu na Pojištění-Přehledně.cz <

 

 

 

Co jsou stavební součásti?

 

Třetí kategorie, které říkáme Stavební součásti zahrnuje takové části domu, které lze pojistit jak v pojištění domácnosti tak i v pojištění nemovitosti. Primárně však spadají pod pojištění nemovitosti. Opět pro zjednodušení si pod stavebními součástmi můžete představit vše, na co si můžete doma sáhnout, ale je to pevně spojeno s nemovitostí.

 

Stavební součástí je tedy například umyvadlo, vana, vestavěná skříň, lepená zrcadla – například v koupelně, radiátory, krb, osvětlení nebo kuchyňská linka, tapety, dlažba, a podobně.

 

Pro doplnění jen upozorníme, že do stavebních součástí se standardně nepočítají vestavěné spotřebiče, například trouba, varná deska, myčka, a podobně. Tyto spotřebiče, přestože jsou pevně namontovány v kuchyňské lince, zpravidla běžně spadají do pojištění domácnosti. Odpověď na otázku, proč lze stavební součásti pojistit v obou typech produktů se dozvíte v dalších dílech.

 

 

Nyní již víte, co je to domácnost, co nemovitost a co jsou to stavební součásti. Díky tomu si můžete přesně spočítat pojistnou částku pro pojištění domácnosti a pro pojištění nemovitosti.

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Pěnčík

 

Pojištění Přehledně 2015

www.pojisteni-prehledne.cz

info@pojisteni-prehledne.cz

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Naši partneři:

Snow.cz