Hlavní stránka > Pojištění vozidel > Výpočet Bonusu a Malusu pro pojištění vozidel

Výpočet Bonus a Malus pro pojištění vozidel

Co je Bonus/Malus a jak si můžete vypočítat, kolik měsíců máte vyježděných Vy?

6.10.2020 (16:45)

Jak ověřit bonus malus pro povinné ručení online

Systém Bonusu/Malusu se používá u pojištění vozidel jako určité hodnocení Vás jako řidiče, pro pojišťovnu. Porovnává dva parametry. Počet měsíců, jak dlouho už máte pojištěno nějaké (jakékoliv) vozidlo a kolik dopravních nehod, jste s tímto vozidlem za tu dobu způsobili.

Čím více měsíců bez nehod máte, tím vyšší máte bonus. Bonus/Malus tedy určuje jakýsi koeficient, kterým se násobí cena za povinné ručení nebo havarijní pojištění. Kolik měsíců bez nehod máte právě Vy si můžete zjistit také on-line právě zde.

Podívejte se na následující video o Bonusu a Malusu:

Princip celého systému je založen na tom, že všechny pojišťovny zasílají do České Kanceláře Pojistitelů (ČKP) každý měsíc informace o tom, že je u nich pojištěno Vaše vozidlo a zda byla v daném měsíci tímto vozidlem způsobena nějaká dopravní nehoda.

 

V rámci ČKP tak vzniká již od 1.1.2000 databáze celkového počtu měsíců a celkového počtu dopravních nehod způsobených pojištěným vozidlem. Tyto informace následně využívají všechny pojišťovny k určení ceny povinného ručení (ale také např. havarijního pojištění).

 

Každá pojišťovna má proto ve svých pojistných podmínkách uvedeno, jakou slevu za určitý počet měsíců na pojištění vozidla získáte. Zároveň má také stanoveno, kolik měsíců Vám odečte za každou způsobenou nehodu (většinou jde o -24 měsíců, u některých pojišťoven až -36 měsíců).

 

 

Co se s takovou databází děje následně?

 

Pojišťovna si v okamžiku, kdy si u níc požádáte o sjednání pojištění vyžádá od ČKP  informace o tom, zda právě na Vaše rodné číslo bylo v minulosti již pojištěno nějaké vozidlo a případně zda tímto vozidlem byla způsobena nějaká škoda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podle toho kolik Bonusových měsíců Vám pojišťovna napočítá, takovou Vám udělí slevu na pojistném dle tabulky Bonus/Malus, která je vždy součástí pojistných podmínek. V případě, že počet měsíců vyjde záporný, pak říkáme že máte Malus.

 

 

Jak si můžu zjistit sám kolik mám měsíců Bonusu?

 

 

Počet měsíců, které máte na své rodné číslo vyježděných si můžete ověřit on-line například s pomocí internetových srovnávačů pojištění při výpočtu ceny povinného ručení, např. na největším českém srovnávači ePojištění.cz

 

 

 

Řekněme, že se pojišťovna dostane od ČKP následující informace:

 

Počet měsíců pojištění: 96 měsíců

Počet způsobených nehod: 2

 

Pojišťovna odečítá za každou škodu 24 měsíců a Váš Bonus se tak vypočítá následovně: 96 - (2x24) = 48 měsíců.

 

Sjednat pojištění online