Povinné ručení

Havarijní pojištění

Sjednat pojištění vozidla online

Články

Recenze

Jak zjistím svůj Bonus/Malus online? Spočítejte si jej hned nyní.


Systém Bonus/Malus se používá u pojištění vozidel a jeho cílem je sledovat nehodovost majitelů vozidel v silničním provozu... Čtěte více...

16.

KVĚ

Nejlevnější

povinné ručení

3 minuty a porovnání všech pojišťoven máte jako na dlani...

REKLAMA

Autem na dovolenou? Sleva 25% na asistenční služby Auto Care již od 352,-Kč

Europ Assitance vznikla již v roce 1963 ve Francii a během posledních 50 let se stala celosvětovou skupinou s více než 300 miliony klientů. V České republice působí od roku 2001... Čtěte více...

26.

ČER

Recenze: Cestovní pojištění AXA s exkluzivní 50% slevou!


Zvažujete, jaké cestovní pojištění na svou dovolenou si sjednáte? Které je dobré a přitom levné? Právě pro Vás je tato recenze o cestovním pojištění AXA s 50% slevou!... Čtěte více...

3.

ÚNO

REKLAMA

Proč pojišťovny vyvolávají paniku? Evropská komise navrhuje změny v pojištění motorových vozidel!

Datum: 26.6.2018; 23:30

 

Začátkem Června informoval odbor komunikace v Evropských záležitostech (Euroskop) o navrhovaných změnách Evropské komise v pojištění motorových vozidel. Česká Asociace Pojišťoven (ČAP) v souvislosti s touto navrhovanou úpravou vyvolala svým prohlášením pozdvižení v médiích a to sice prohlášením, že navrhovaná směrnice fakticky nařizuje nově povinné ručení také pro jakékoliv motorové vozítka typu dětských elektroautíček, elektrokol a podobně. Jak to však s navrhovanou směrnicí skutečně je a jaké jsou naopak výhody pro běžné řidiče v Evropě?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podle České Asociace pojišťoven budou muset mít povinné ručení i dětská elektroautíčka!

 

Přestože Česká Asociace Pojišťoven návrh změn vesměs vítá, vyvolala také v českých médiích paniku. Podle prohlášení ředitele ČAP Jana Matouška, totiž návrh Evropské komise v důsledku bude znamenat, že nově by povinné ručení jako pro auto měla mít sjednána nejen elektrokola či vozítka segway, ale také malá dětská elektroautíčka či jiné podobné doma vyrobené hračky.

 

Toto prohlášení však České zastoupení Evropské komise odmítlo s tím, že žádné podobné absurdní opatření z návrhu nevyplývá a doslova jej prohlásilo za tzv. HOAX (poplašnou zprávu). Kromě toho také Brusel upozornil, že jde pouze o směrnici. V případě směrnice mají jednotlivé státy Evropské unie možnost si na úrovni národní legislativy stanovit vlastní opatření. To znamená, že i kdyby Evropská komise schválila směrnici, že mají mít elektrokola povinné ručení, Česká vláda může schválit výjimku, že v České Republice elektrokola povinné ručení mít nemusí. Musí však zároveň zajistit jiný způsob odškodnění případných poškozených.

 

Zdá se tedy, že žádného absurdního opatření pro dětská autíčka se obávat nemusíme. A pokud ano, bude to jen z neschopnosti Českých politiků legislativu selským rozumem upravit.

 

 

Navrhované změny mají více chránit řidiče napříč Evropskými zeměmi a garantovat jim náhradu škody

 

V čem tedy spočívají hlavní změny? Novinek by návrh měl přinést hned několik. V první řadě návrh změn reaguje na rostoucí počet motorových vozítek v Evropských ulicích, jako je například vozítko Segway. Smyslem opatření je, aby bylo garantováno účastníkům silničního provozu, ale také chodcům na ulicích odškodnění, pokud je takové vozítko například zraní či způsobí dopravní nehodu.

 

 

„Povinné ručení pro Segway nebo elektrokola

by se nejspíš pohybovali v řádu vyšších

desítek korun ročně“

 

 

Logicky jedním ze způsobů je obdoba povinného ručení pro taková vozítka, ze kterého se případné škody poškozeným uhradí. Nutno podotknout, že i kdyby takové opatření vstoupilo v platnost, pak se dá předpokládat cena takového pojištění ročně spíše v řádu vyšších desítek korun, maximálně nižších stovek korun ročně. Vycházíme z toho, že nyní za pojištění elektromotorky s výkonem 11 kW zaplatíte 100,-/rok a vozítka segway takového výkonu spíše ani nedosahují.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jistá náhrada škody, i když pojišťovna viníka nebude solventní

 

V České Republice sice funguje tzv. garanční fond, což znamená, že i když Vás nabourá vozidlo, které není pojištěno nebo pojišťovna viníka nebude mít dostatek prostředků na uhrazení způsobené škody, tak Vy jako poškozený dostanete škodu zaplacenu z tohoto garančního fondu. Ten si následně škodu vymáhá po viníkovi či pojišťovně viníka.

 

Garanční fond však nefunguje ve všech Evropských zemích a proto by se Vám mohlo stát, že Vás na dovolené v zahraničí nabourá nepojištěné vozidlo nebo pojišťovna viníka nebude solventní a Vy budete mít problém s vymožením vzniklé škody. Tomu má právě navrhovaná změna směrnice zabránit a zajistit v celé Evropské Unii garanci odškodnění řidičů.

 

Převod bonusu a malusu napříč všemi Evropskými zeměmi

 

Další současnou nevýhodou je, že většina pojišťoven neumí přenést bonus, který máte vyježděný v jiné evropské zemi. V dnešní době, kdy lidé pravidelně v Evropě cestují za prací jde pro řadu lidí o velkou nevýhodu, kvůli které musí platit nesmyslně drahé pojištění. Představte si, že 20 let jezdíte jako profesionální řidič v Německu bez nehody a poté se rozhodnete přestěhovat zpět do České Republiky, ale musíte zde platit pojištění stejně drahé jako ten, kdo si právě udělal řidičák. Jen z důvodu, že pojišťovny nejsou schopny si převádět bonus/malus napříč zeměmi.

 

Přestože takový přenos některé České pojišťovny již nyní uznávali, šlo spíše o výjimky a ne vždy bylo možné bonus převést nebo získání potvrzení bylo příliš složité.

 

 

 

 

 

 

K tématu si můžete přečíst také vyjádření odboru komunikace pro Evropské záležitosti: https://www.euroskop.cz/13/31167/clanek/spotrebitele-v-kvetnu-2018/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proč platíte za pojištění auta víc, než musíte?

Každý rok se Vám zvyšuje bonus a také s věkem je pojištění levnější.

Je na čase si porovnat aktuální nabídky. Za roční úsporu už to stojí!

- - - POROVNEJ TO HNED - - -

REKLAMA

Proč platíte za pojištění auta víc, než musíte?

Každý rok se Vám zvyšuje bonus a také s věkem je pojištění levnější.

Je na čase si porovnat aktuální nabídky. Za roční úsporu už to stojí!

- - - POROVNEJ TO HNED - - -

REKLAMA

Nejnovější články:

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON: 776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz