Téma: Plánujete dovolenou v Evropě?  Odpovídáme, jak je to se zdravotním pojištěním v rámci "Evropské karty pojištěnce".

Datum: 09.2.2017; 14:45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Občas se setkáváme s dotazem, zda musíme mít sjednáno cestovní pojištění při cestách v rámci Evropské Unie. Někdy se setkáváme dokonce s názory, že je cestovní pojištění zbytečné, protože v rámci Evropské Unie nám platí zdravotní pojištění, které si platíme v Česku.

 

O tom, jak je to se zdravotními patáliemi za hranicemi naší země a o tom zda je cestovní pojištění zbytečný výdaj nebo nutnost, přinášíme právě tento článek.

 

Pokud plánujete zahraniční cestu v rámci Evropy, pak je dobré vědět, že ve všech 28 zemích Evropské Unie včetně Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska, můžete využít služeb veřejného zdravotnictví za stejných podmínek, jako občané dané země. Stačí, když v případě ošetření budete u sebe mít Evropský průkaz zdravotního pojištění (zkratka EHIC – European Health Insurance Card).

 

V České Republice Vám jako průkaz EHIC slouží kartička Vaší zdravotní pojišťovny. Ověřit si ji můžete zde

 

 

Má cenu si sjednávat cestovní pojištění, když máte v rámci Evropy jistotu, že můžete zdarma využít veřejné zdravotnictví?

 

Cestovní pojištění Vám zpravidla nabízí kromě krytí lékařských zákroků ještě mnohem více služeb, které Vám v zahraničí mohou ušetřit spoustu starostí. V první řadě, tak u cestovního pojištění nejde pouze o to, že Vás začnou bolet zuby, přijdou střevní potíže, úžeh nebo úraz.  To je první věc, kterou je třeba si uvědomit.

 

 

Pokud bychom se však dívali pouze na zdravotní stránku věci, tak i potom je pro Vás cestovní pojištění větší jistotou. Proč?

 

I přesto, že při ošetření v zahraničí předložíte Evropský průkaz zdravotního pojištění (dále jen EHIC), tak můžete za ošetření, léky či hospitalizaci zaplatit desítky či stovky eur. EHIC Vám totiž nezaručí zcela bezplatnou péči, nýbrž péči za stejných podmínek, jako mají obyvatelé dané země.

 

Podmínky zdravotnického systému má každá země vlastní a různé poplatky či spoluúčasti za ošetření lékařem jsou v zahraničí běžné. Některé podmínky nám přitom mohou ve srovnání s českým zdravotnickým systémem připadat, mírně řečeno neuvěřitelné.

 

Například ve Francii může lékař chtít zaplatit ještě před ošetřením a to až 30% oficiální ceny + 18€ podle typu vyšetření. Dále si lidé ve Francii hradí až 85% ceny léků nebo dokonce transport záchrannou službou. Za pobyt v nemocnici pak můžete zaplatit 18€/den hospitalizace nebo dokonce 36€/den u složitějších případů.

V Chorvatsku za den hospitalizace zaplatíte 360 korun, v Itálii dokonce můžete zaplatit také za poskytnutí první pomoci, převoz záchrannou službou nebo 100% ceny léků.

 

Ve spoustě zemí pak například stomatologické zákroky pojišťovny neproplácejí vůbec a uhradit za ošetření bolavých zubů musíte 100% nákladů.

 

 

Schovávejte si všechny účtenky a doklady. I když zaplatíte za ošetření v zahraničí, můžete o proplacení nákladů požádat svou zdravotní pojišťovnu v Česku.

 

Pokud se stane, že v zahraničí budete hradit poplatky za ošetření ze své kapsy, pak si všechny účty a doklady k ošetření uchovejte. Podle zákona můžete požádat svou zdravotní pojišťovnu v České Republice o jejich proplacení.

Ne vždy však účty pojišťovna uhradí. Jsou některé poplatky, zpravidla typu regulačních poplatků apod., které pojišťovny neproplatí. Kromě toho pro Vás může být v zahraničí problém poznat lékaře, který spolupracuje se „správnými“ pojišťovnami a pokud Vás ošetří soukromý lékař, opět se proplacení nákladů dočkat nemusíte.

 

Pokud by navíc muselo dojít například k lékařskému transportu ze zahraničí do České Republiky, tyto transporty zpravidla vždy musíte uhradit ze své kapsy. Ve výjimečných případech může takový transport Vaše česká pojišťovna uhradit při transportu z Německa, Slovenska či Srbska.

 

 

S cestovním pojištěním poplatky a spoluúčasti platit nemusím?

 

To je právě velkou výhodou cestovního pojištění. Veškeré spoluúčasti, poplatky a náklady spojené s lékařskými zákroky za Vás platí pojišťovna. Navíc Vám pojišťovna vždy poradí u jakého lékaře se nechat ošetřit.

 

 

Je cestovní pojištění povinné při cestě do zahraničí?

 

Není Vaší povinností, sjednat si cestovní pojištění při cestách do zahraničí. Vždy je to pouze na Vašem uvážení. Vzhledem k cenám cestovního pojištění je však vhodné zvážit, zda je pro vás lepší ušetřit pár desítek korun nebo mít jistotu a klid.

 

Příklad: Základní cestovní pojištění od AXA Assistance pro dospělou osobu s územní platností po celé Evropě na 7 dní Vás vyjde na pouhých 140,-Kč. SPOČÍTAT CENU POJIŠTĚNÍ PRO VAŠI CESTU MŮŽETE ZDE

 

 

 

 

Autor: Jiří Pěnčík

 

Co je Evropský průkaz zdravotního pojištění?

V zahraničí označovaný jako EHIC - European Health Insurance Card. V rámci Evropské unie + několika dalších zemí Vám zaručí, že budete v zahraničí ošetřeni za stejných podmínek, jako obyvatelé dané země.

Respektive v rámci zdravotního pojištění, které máte platné v České Republice, budete ošetřeni i v těchto zemích.

V zahraničí však často není zcela bezplatné zdravotnictví, jako je tomu například v Česku a řadu úkonů budete muset uhradit ze svého.

Užitečné odkazy:

/ Časté otázky k lékařské péči v zahraničí

/ Podmínky zdravotnických systémů jednotlivých zemí EU

/ Stáhněte si mobilní aplikaci EHIC

/ Kancelář zdravotního pojištění

/ Jak poznáte, že máte Evropský průkaz zdrav. pojištění?

/ Otázky a odpovědi - Zdravotní pojišťovna Ministerstva Vnitra

Cestovní pojištění

----------------------------

„Užijte si své cesty naplno a s jistotou v zádech“

Recenze

----------------------

Zpět na téma

----------------------

Články

----------------------

Videa

----------------------

Sjednat pojištění

----------------------

Pojišťovny

----------------------

Nejnovější články:

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON: 776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz