Články - Pojištění vozidla

Zpět

Téma: Zelená karta již od 1.Července 2020 může být bílá! Dohodli se na tom evropské země.

2.6.2020 (23:55)

Zelená karta slouží jako doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) a musíte ji mít při jízdě u sebe vždy ve vozidle. Zelená karta má přitom jednotný formát ve všech zemích, které jsou součástí tzv. "Zelenokaretního systému".

Někdy řidiči mohli při cestách narazit na zbytečnou byrokracii, a to sice že Zelená karta jako doklad o pojištění vozidla musela mít skutečně zelenou barvu. Pokud jste si například sjednali pojištění přes internet a "Zelená karta" Vám přišla e-mailem, kterou jste si však nemohli vytisknout barevně, tak jste od Policie mohli dostat pokutu za to, že Vaše Zelená karta není zelená.

Od 1.Července 2020 může být zelená karta i bílá

Od začátku letních prázdnin už budou moci pojišťovny podle evropské mezinárodní shody států zelenokaretního systému tento dokument vydávat vytištěný na bílém papíře. Od 1. Července tudíž bude stačit, když v České Republice nebo i v zahraničí budete mít Zelenou kartu vytisknutou na bílém papíře.

Ne všechny pojišťovny však začnou s 1.Červencem  automaticky zasílat nové bílé Zelené karty. Dle vyjádření pojišťoven ještě několik měsíců budou Zelené karty vystavovat klasické stávající podobě, než dotisknout skladové zásoby stávajících předloh Zelených karet. Oficiálně dle dohody mohou pojišťovny Zelené karty vydávat na starém formátu ještě do konce Června roku 2021. Prakticky tak ještě 2 roky mohou mezi řidiči kolovat obě varianty Zelené karty.

Opravdu mi bude uznána "Bílá Zelená karta" i v zahraničí?

nová verze Zelené karty vzešla z mezinárodní dohody zemí zapojených do Zelenokaretního  systému a jedná se tedy o formu, která je platná ve všech těchto zemích.

Jak se bude Zelená karta nazývat po změně barvy?

V současné chvíli se na názvu Zelené karty nebude nic měnit, tedy alespoň prozatím. V budoucnu se dá očekávat, že bude název v rámci zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla upraven.

 

Sjednat autopojištění online

Sociální sítě:

© 2018 Pojištění-Přehledně.cz