Články - Pojištění majetku

Zpět

Pojištění majetku: Jak se pojišťuje náš domov a bydlení?

Sjednejte si pojištění

domácnosti

21.1.2020 (00:30)

 

 

Domov je místo, kde máme vše co milujeme a bez čeho bychom my ani naše rodina nebyli rodinou. Domov je zázemí, jistota, úkryt a vše co máme. Je proto potřeba myslet na to, jak si svůj domov chráníme a co bychom dělali, kdybychom o něj přišli. Podívejte se, jak správně svůj domov ochránit a jak správně si své bydlení pojistit!

 

 

 

 

 

,,Domov je zázemí, jistota, úkryt a vše co máme.

Je proto potřeba myslet na to, jak si svůj domov chráníme''

 

 

 

 

Co tvoří náš domov? Dům ve kterém bydlíme a domácnost, ve které žijeme!

 

Náš domov tvoří dům, ve kterém bydlíme a domácnost, ve které žijeme. Pokud se chystáme náš domov pojistit, pak máme na výběr, zda si pojistíme právě dům (nemovitost) nebo domácnost (vybavení domu či bytu), případně zda si pojistíme náš domov kompletně. Tedy zda si pojistíme stavbu jako takovou a současně také vše, co v našem domě máme.

 

Ideální je samozřejmě mít majetek pojištěn kompletně, tedy nejen nemovitost (stavbu), ale také vybavení domácnosti. Ne vždy je to však nutné! Pokud například bydlíte v pronajatém bytě, pak Vás pojištění stavby vůbec nezajímá a zajímá Vás pouze pojištění domácnosti. Pojištění stavby (bytu) je totiž odpovědností a především v zájmu majitele bytu. Pokud by došlo například k výbuchu plynu, je to totiž majitel bytu, který přijde o zdroj příjmu - tedy nájem. A je to majitel bytu, kdo jej bude muset opravit do obyvatelného stavu, nikoliv jeho nájemník.

 

Pokud však máte nemovitost svou, pak je ve Vašem vlastním zájmu mít stavbu (nemovitost) pojištěnu, protože to budete Vy, kdo bude muset případně dům opravit, když dojde například k požáru, výbuchu, poničení vichřicí či záplavě domu. Případně pojistným plněním můžete splatit zbytek hypotéky, kterou na dům splácíte.

 

 

 

 

 

,,Pojistit si můžete stavbu (nemovitost) nebo vybavení (domácnost),

případně majetek kompletně''

 

 

 

Na jakou částku si mám pojistit svůj dům či byt?

 

Při pojišťování svého domu vždy myslete na jednu důležitou věc a tou je pojistná částka. Pojistná částka je hodnota, na jakou Váš dům či byt pojišťujete. A pamatujte si, že pojistnou částku si nemůžete vymyslet, jak se Vám zlíbí. Častým nešvarem a také velkým problémem u pojištění nemovitostí je, že jsou tak zvaně podpojištěny! Podpojištění znamená, že si dům pojistíte na menší částku, než za kolik peněz byste stejný dům postavili znovu.

 

Často si lidé totiž ve snaze ušetřit, dům který je stál 4 miliony korun pojistí jen na 2 miliony s tím, že by si hold případně nový postavili dům menší. To je však nejen špatně, ale také Vás to může dostat do velkých potíží. V takovém případě by totiž došlo k již zmíněnému podpojištění a hrozí, že i v případě totální škody (dům by bylo třeba zbourat například po požáru), byste od pojišťovny nedostali částku 2 miliony, ale pouze 1 milion korun. A za ten nejen nedoplatíte hypotéku, ale ani nepostavíte menší dům.

 

Pamatujte tedy, že pokud pojišťujete dům či byt, vždy je nezbytně nutné a to bez výjimky jej pojistit na částku, která odpovídá jeho reprodukční hodnotě.

 

Reprodukční hodnota = Částka, za kterou Vám úplně stejný dům znovu postaví stavební firma dle aktuálních stavebních cen.

 

 

 

 

 

,,Pojistnou částku si nemůžete vymyslet, jak se Vám zlíbí.

Je přesně dáno, na jakou hodnotu Váš dům či byt musíte pojistit''

 

 

 

 

Co vše si máme pojistit v rámci domácnosti?

 

V případě pojištění domácnosti má pojistná částka také jasná pravidla a stejně jako u pojištění domu či bytu, si nelze pojistnou částku jen tak vymyslet. Opět u pojištění domácnosti často lidé zvolí "symbolickou" částku s tím, že kdyby se něco stalo, tak si koupí levnější lednici, místo 3 televizí jim bude stačit jedna a oblečení se nějak vyřeší. To je však chyba  a stejně jako by mohlo dojít k podpojištění nemovitosti, tak může dojít i k podpojištění domácnosti.

 

Pro určení zcela přesné pojistné částky domácnosti byste si měli vytvořit detailní inventář všeho, co ve svém bytě máte a to včetně detailů jako je jsou pokojové rostliny, hygienické potřeby či oblečení. Ruku na srdce. Takový inventář si téměř nikdo z nás však nevede a proto je zde určitá benevolence.

 

Platí však, že by se pojistná částka neměla plus minus lišit o více jak 15% od skutečné hodnoty všeho vybavení Vaší domácnosti. Když si tedy letmo určíte, že všechen nábytek, spotřebiče, elektronika, sportovní potřeby a oblečení má hodnotu, respektive jej znovu pořídíte za 750.000,-, pak by se pojistná částka měla pohybovat v rozmezí 635.000,- až 860.000,-.

 

Dnes nám však může pomoci statistika a proto Vám pojišťovny často pomohou s určením pojistné částky podle obytné plochy Vaší domácnosti a standardu vybavení. Standardní vybavení domácnosti odpovídá přibližně pojistné částce 10.000,-/m2. Nadstandardní vybavení pak přibližně 14.000,-/m2. Pozn.: v uvedených odhadech nejsou zahrnuty věci zvláštní hodnoty, jako například starožitnosti, umělecká díla, sportovní vybavení, atd...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojištění majetku jako víno! Čím déle ho máte, tím více se Vám může prodražit!

 

Pojištění majetku si nepleťte s archivním vínem, tak jako to mnoho čechů a zejména starší generace dělají. Finanční a pojišťovací poradci

se nezřídka setkávají s pojistkami starými klidně i 15-20 let. Bohužel takto staré smlouvy jsou často už jen cár papíru a jsou to právě ty případy, o kterých slyšíte v televizních novinách či článcích bulvárních deníků ve smyslu, že si desítky let platí pojištění a pak nic nedostanou.

 

Odpověď proč tomu tak je v podstatě již plyne z předešlých řádků. Představte si, že Vaši rodiče si v roce 1995 pojistili dům, který v té době byli schopni postavit za 800.000,- a na tuto částku si dům také pojistili. Dnes však hodnota tohoto domu bude řádově vyšší v několika milionech korun. Z důvodu podpojištění by jim tak pojišťovna vyplatila maximálně pár stovek tisíc korun (v lepším případě).

 

Na obhajobu pojišťoven je třeba říci, že uplatnění podpojištění není jejich výmysl či snaha neplnit škodu. Definice podpojištění je přímo zakotvena v zákoně o pojištění. Pojištění majetku byste si tak měli kontrolovat a revidovat ideálně s pravidelností 3-5 let maximálně. Dnes je také možné si u pojištění majetku nastavit tzv. indexaci pojistné částky, která by podobným situacím měla zabránit tím, že pojišťovna podle aktuálního vývoje cenového indexu může upravovat pojistnou částku podle toho, jak se vyvíjí česká ekonomika, respektive indexy cen.

 

 

 

 

 

,,Nečekejte, až přijdete o vše! I nejlevnější pojištění
majetku je stále výhodnější, než čekat na zlovůli osudu bez zajištění''

 

 

 

 

Kolik stojí pojištění
domácnosti a nemovitosti?

vyzkoušejte kalkulačku pro srovnání pojištění domácnosti online

 

Spočítat cenu

Kolik stojí pojištění domácnosti a nemovitosti?

vyzkoušejte kalkulačku pro srovnání pojištění domácnosti online

 

Spočítat cenu pojištění domácnosti on-line

Sjednat pojištění majetku on-line

Sociální sítě:

© 2018 Pojištění-Přehledně.cz