Zima se blíží! Víte kdy přezout na zimní pneumatiky?

Datum: 16.9.2016; 10:55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chladná rána a námrazy na oknech vašeho vozidla již pomalu naznačují, že bychom měli začít myslet na přezutí svého vozidla na zimní pneumatiky.

 

Zdá se jakoby to bylo včera, co jsme nazouvali letní a už zase měnit na zimu. Co ale říká zákon o zimních pneumatikách? Kdy je musíte mít a jak poznáte, že jsou Vaše staré pneumatiky ještě stále vyhovující?

 

O povinnosti zimních pneumatik hovoří konkrétně zákon 361/2000, § 40a - Provoz vozidel v zimním období, který říká následující:

 

 

„Pokud se v období od 1. Listopadu do 31. Března, na silnici vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo takový stav vozovky můžeme vzhledem k povětrnostním podmínkám očekávat,  lze motorové vozidlo využít k jízdě na pozemní komunikaci pouze za použití zimních pneumatik“

 

 

Není tedy pravda, jak se mnoho lidí domnívá, že 1.Listopadu musíte mít nutně přezuto na zimní. Tuto povinnost máte pouze v případě, že v daném období sněží nebo se tvoří námrazy, případně můžeme takové počasí při cestě očekávat.

 

Pokud tedy do 1.Listopadu nestihnete své auto obout do zimních, nemusíte se hned bát pokuty, pokud je počasí příznivé.

 

 

 

Musím mít zimní pneumatiky na všech kolech nebo stačí pouze na jedné nápravě?

 

I na toto zákon myslí a ukládá, že u vozidel do 3,5 tuny (všechna osobní vozidla) musíte mít zimní pneumatiky na vše čtyřech kolech. Výjimku tvoří pouze rezervní kolo, které pro nouzové dojetí může být i letní. Odlišný je výklad pro vozidla nad 3,5 tuny, která mají povinnost zimních pneumatik pouze na hnací nápravě.

 

 

Je nějak omezeno stáří pneumatik, které na vozidle můžu mít?

 

Ne. Zákon neomezuje použití pneumatik dle stáří, ale podle hloubky dezénu (to jsou ty drážky v pneumatice). U vozidel do 3,5 tuny musí být hloubka hlavní dezénové drážky více než 4mm u vozidel nad 3,5 tuny je to více než 6mm. Opět upozorňujeme, že toto se nevztahuje na rezervu, která může být i letní.

 

 

Jak se zachová pojišťovna, když napadne sníh a já způsobím nehodu na letních pneumatikách?

 

Na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2014 (23 Cdo 1660/2014), je vozidlo v takovém případě nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Z tohoto titulu pojišťovny mohou přistoupit ke krácení, případně až zamítnutí pojistného plnění.

 

Podle vyjádření Libora Berana, metodika likvidace škod ze společnosti Allianz dokonce pojišťovna k takovým krokům přistupuje v desítkách případů ročně.

 

 

Jaká pokuta mi hrozí v případě, že nebudu mít zimní pneumatiky za podmínek, za kterých bych je měl mít?

 

V takové případě Vám může Policie udělit blokovou pokutu až 2.000,-Kč na místě, ve správním řízení až 2.500,-Kč. Ztráta bodu v tomto případě nehrozí.

 

 

 

Autor: Jiří Pěnčík

 

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON:  776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz