Hlavní stránka > Pojištění vozidel > Co kryje povinné ručení a co havarijní pojištění?

Co kryje povinné ručení a co kraje havarijní pojištění?
Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním v příkladech!

Sjednejte si

 autopojištění online

6.10.2020 (17:21)

 

Podle našeho průzkumu z roku 2018 jsme zjistili, že až 45% majitelů vozidel netuší, jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Nejčastěji si lidé myslí, že povinné ručení je chrání když si poškodí své vozidlo například nárazem do stromu a naopak netuší, na co mají nárok, když je někdo nabourá.

 

Mějte jistotu, že víte, v jakých případech jste a nejste pojištěni. Připravili jsme pro Vás stručný přehled rozdílů v příkladech.

 

 

 

Povinné ručení = Odpovědnost za škodu

 

Jak již název napovídá, tak povinné ručení je ze zákona povinné pojištění a musí ho mít sjednáno každé motorové vozidlo, které vyjede na silnici. Povinné ručení tedy musí mít i například malá motorka, babeta, zahradní traktorek, bagr, čtyřkolka - prostě všechno, co má motor.

 

Pokud povinné ručení pro dané vozidlo nemáte sjednáno, pak s ním nesmíte vůbec jezdit na silnici. Ba co víc! Takové auto nesmí být vůbec ani zaparkováno na pozemní komunikaci. V opačném případě Vám hrozí výrazná pokuta.

 

 

 

„Toto všechno říká zákon 168/1999 Sb.“

 

 

 

Ve skutečnosti je pojem "Povinné ručení" jen obecně zažitý, ale v uvedeném zákoně se o něm přesně mluví jako o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Nyní asi tušíte, proč lidi raději používají název povinné ručení. Proč to ale říkáme? Protože právě tady je odpověď na otázku, jaký je hlavní rozdíl mezi Povinným ručením a Havarijním pojištěním.

 

Povinné ručení Vás chrání v případě, kdy nesete odpovědnost za nějakou škodu třetí osobě, kterou jste způsobili provozováním Vašeho auta (nebo motocyklu, traktoru, atd...). Kryje tedy takové škody, které jste zavinili Vy a nesete za ně odpovědnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příklad První - Závodník na červenou

 

 Dává to smysl. Když byste vjeli do křižovatky na zelenou a zprava Vás srazil závodník co jede na červenou, tak za vzniklou škodu neodpovídáte Vy, ale dotyčný závodník. pochopitelně od něj budete také chtít zaplatit škodu na Vašem autě. V takovém případě závodníka zachrání právě jeho povinné ručení, protože za něj zaplatí škody, za které on odpovídá v souvislosti se svým vozidlem.

 

Řekněme ale, že nebudete mít pouze zničené auto. Během této nehody došlo také ke zničení semaforu, vašich osobních věcí jako například notebook nebo mobil v autě a také jste museli nějakou dobu být v pracovní neschopnosti a tím jste měli menší výplatu.

 

Všechny takové škody je povinen viník nehody zaplatit v plné výši všem poškozeným. Vám zničené auto, ušlý zisk, bolestné a zničení osobních věcí. Městu zničené semafory. Hasičům prostředky na úklid vozovky. Asistenční službě náklady na odtah vozidel. A protože je pro Vás auto nezbytně důležité pro cesty do práce, tak Vám uhradí náklady na náhradní vozidlo do doby než bude to Vaše opraveno.

 

 

Havarijní pojištění = Ochrana mého vozidla, když si za to můžu sám

 

 

Pro objasnění, k čemu slouží havarijní pojištění, opět využijeme příklad našeho závodníka. Závodník si oddychnul, protože veškerou způsobenou škodu za něj zaplatila pojišťovna. Má však nyní starosti s tím, že vozidlo pro něj bylo nezbytně důležité pro každodenní cesty do práce, ale nehodou je zcela zničené. Povinné ručení však chrání pouze škody třetím osobám a tudíž škodu na mém vozidle nezaplatí.

 

Právě zde nastupuje Havarijní pojištění, které právě slouží k tomu, aby uhradilo škody na mém autě a to bez ohledu, že jsem si ho zničil sám svojí hloupostí, nedbalostí či třeba jen nepřiměřenou rychlostí na namrzlé vozovce.

 

Zmíněnému závodníkovi tedy pojišťovna v rámci havarijního pojištění uhradí opravu vozidla, případně zakoupení nového vozidla ve srovnatelné kvalitě, pokud se to původní již nevyplatí opravovat a po dobu opravy může zaplatit například půjčovné náhradního vozidla.

 

 

 

Příklad Druhý - Ne vždy existuje viník

 

Jsou však situace, kdy dojde ke zničení Vašeho vozidla, ale neexistuje viník, který by Vám škodu měl zaplatit. Může Vám například během bouřky na auto spadnout strom, kroupy Vám zničí kapotu auta nebo Vám jej odnese povodeň.

 

To jsou typické příklady živelných škod, které jsou součástí právě havarijního pojištění. Může však také dojít k tomu, že Vám během jízdy začne hořet auto nebo Vám v zimě na auto spadne sníh ze střechy.

 

 

 

Příklad Třetí - Viník existuje, ale kde je mu konec?

 

 Dalším příkladem kdy oceníte havarijní pojištění je situace, kdy škodu způsobila nějaká konkrétní osoba, která za ni nese odpovědnost, ale jednoduše je "pachatel neznámý".

 

Typickým příkladem je, že Vám v noci někdo oběhne auto klíčem, na parkovišti během nákupu Vám odře dveře, zloděj Vám rozbije okýnko nebo Vám odcizí celé auto. Pro takové případy havarijní pojištění obsahuje rizika Vandalismus a Odcizení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro stručné objasnění rozdílu mezi povinným ručením a havarijním pojištěním by nám mohli uvedené příklady dostačovat. Pokud však budete mít jakýkoliv dotaz, tak se nás neváhejte ptát buď na e-mailu info@pojisteni-prehledne.cz nebo na našem facebooku @pojisteniprehledne

 

 

 

 

 

 

  • Porovnejte nabídky pojištění

Sjednat pojištění online