ZPĚT NA CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ SJEDNAT POJIŠTĚNÍ ONLINE

KRÁTKODOBÉ CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vše, co potřebujete vědět o pojištění do zahraničí

Krátkodobé cestovní pojištění je určeno pro jednorázové cesty do zahraničí typu letní dovolená, zimní lyžovačka v Alpách nebo například turistický výlet mimo Českou republiku. Jednoduše řečeno je určeno pro ty z vás, kdo vyrážíte do zahraničí občas na pár dní či týdnů. U některých pojišťoven je totiž v rámci cestovního pojištění omezení na cestu trvající maximálně 90 dní. Pokud se chystáte na zahraniční cestu delší než 90 dní, pak se Vás může týkat tzv. Celoroční pojištění. Pokud  jezdíte do zahraničí pravidelně (ať již na výlet, dovolenou či pracovně), pak pro Vás může být výhodnější sjednat si tzv. Opakované výjezdy, kdy Vám cestovní pojištění platí celý rok, ale jedna cesta netrvá zpravidla déle než 90 dní. Díky Opakovaným výjezdům můžete ušetřit nemalé peníze, než když si pro každou cestu sjednáváte pojištění zvlášť.

Stručně a jasně základy o cestovním pojištění

Pro zobrazení odpovědi klikněte na otázku :)

Proč si sjednávat cestovní pojištění?

Primárně nás cestovní pojištění kryje v případě, že v zahraničí potřebujeme vyhledat lékařskou pomoc. Na dovolené nás může překvapit nemoc, bolest zubů, úraz nebo nějaká nehoda. Díky cestovnímu pojištění máte jistotu, že si nebudete muset hradit ošetření či hospitalizaci v nemocnici z vlastní kapsy. Důležité je mít na paměti, že v zahraničí nemusí zdravotní péče fungovat tak, jak jste zvyklí v České Republice. V mnoha zemích i běžné zákroky mohou obnášet nemalou spoluúčast pacienta za ošetření. V některých zemích Vás dokonce ani neošetří, pokud neprokážete, že máte cestovní pojištění nebo Vás z dané země nepustí, dokud náklady za léčbu neuhradíte.

Cestovní pojištění Vám tedy dává jistotu, že když se stane nečekaná událost, tak za Vás pojišťovna náklady za ošetření či hospitalizaci uhradí. Kromě toho za Vás pojišťovny také uhradí například repatriaci, což znamená, že Vás ze zahraničí pojišťovna dopraví do České republiky například v doprovodu lékaře.

Zejména u repatriace se mohou náklady vyšplhat do milionů korun! Jen si představte, že je třeba Vás z Thajska dopravit do ČR v doprovodu lékařské péče.

Kromě léčebných výloh pak cestovní pojištění může zahrnovat celou řadu dalších krytí, jako například ztrátu či odcizení zavazadel, ztrátu dokladů (tedy náklady a zajištění vystavení nových dokladů, např. pasu) či pojištění odpovědnosti (v zahraničí například někoho svou neopatrností zraníte na lyžích či na pláži).

Jedeme na dovolenou v Evropské unii. Potřebuji i přesto cestovní pojištění?

Výhodou České republiky z hlediska členství v Evropské unii je, že pokud máte zdravotní pojištění v ČR (zjednodušeně máte kartičku zdravotní pojišťovny), pak máte automaticky nárok na stejnou lékařskou péči ve všech zemích Evropské unie (plus některých dalších zemích, jenž jsou součástí tzv. EHIC - viz. níže) jako obyvatelé dané země.

Zjednodušeně se dá říci, že když budete trávit dovolenou v Evropské unii, tak případné ošetření, hospitalizaci, atd. za Vás zaplatí Vaše česká zdravotní pojišťovna. I přesto však doporučujeme, abyste si cestovní pojištění sjednali. Důvodem není, abyste zaplatili další peníze pojišťovnám, ale to, že:

1.) I v zemích Evropské unie se můžete setkat s nemalými poplatky za spoluúčast
2.) V případě, že budete ošetřeni v soukromém zařízení, pak se a Vás veřejné pojištění EHIC nevztahuje
3.) Pojištění v rámci EHIC se nevztahuje například na repatriaci pacienta (popřípadě těla)
4.) Pojištění EHIC nemusí krýt náklady na záchranné práce (Např. horské služby, apod...)

Mám pojištění EHIC. Cestovní pojištění je tedy zbytečné.

Pokud jste vyznavači adrenalinu a máte zbytečné miliony na účtu, pak pro Vás skutečně může být cestovní pojištění zbytečné. Pojištění EHIC Vám totiž zajistí nezbytnou lékařskou péči, ale i tak se obyčejná dovolená v Chorvatsku může pořádně prodražit. Stačí nehoda a na repatriaci, kterou například EHIC nekryje, zaplatíte i miliony korun!

Je třeba myslet na to, že pojištění v rámci EHIC, Vám poskytuje zdravotní péči ve stejném rozsahu, jako obyvatelům dané země. Což někde znamená, že Vás neošetří do doby, než zaplatíte spoluúčast klidně ve výši stovek euro, která je v dané zemi stanovena...